کمک‌رسانی سازمان‌های خیریه در مدیترانه، خطر سفر پناهجویان را کاهش نمی دهد

با وجود محدودیت سفر پناهجویان با قایق از ترکیه به اروپا، سازمان‌های غیردولتی همچنان به صورت داوطلبانه به خدمات رسانی به این پناهجویان مشغولند. به باور فرشاد شامقلی، این مسیر با خطرات بسیار همراه است.

فرشاد شامقلی، ساکن مالمو به صورت داوطلبانه در یکی از این سازمان‌ها عضویت دارد و به عنوان راننده قایق به کمک پناهجویانی می‌رود که در دریای مدیترانه و از مسیر لیبی تا مالتا و جنوب ایتالیا سوار قایق شده‌اند. او فارغ التحصیل رشته حقوق دریاهاست و می‌گوید با هدف دو ماه کار داوطلبانه به عضویت Seawatch درآمده اما پس از آن تصمیم گرفته است به کار خود ادامه دهد و تا به امروز بیش از دو سال است که با سازمان‌های غیردولتی در زمینه کمک به پناهجویان روی آب همکاری دارد.

او درباره شیوه خدمات رسانی به پناهجویان روی آب توضیح می‌دهد: معمولا وقتی ما به قایق پناهجویان می‌رسیم سعی می‌کنیم فضا را آرام کنیم و آنها را به سمت جایی هدایت کنیم که قایقشان کمتر آسیب ببیند. در همین حال من با سازمان‌هایی تماس می‌گیرم که در بندر به پناهجویان خدمات رسانی می‌کنند. پناهجویان معمولا خیس و خسته‌اند و احساس سرما می‌کنند؛ بنابراین برخی سازمان‌ها به صورت داوطلبانه به آنها خدمات اولیه پزشکی ارائه می‌دهند.

فرشاد شامقلی می‌افزاید: تعداد زیادی از پناهجویانی که از ترکیه به یونان می‌آمدند فارسی زبان و از افغانستان بودند برای همین لحظه جالبی بود وقتی قایق ما به قایق آنها نزدیک می‌شد و من فارسی حرف می‌زدم، دلشوره آنها کمتر می‌شد و فضای مثبتی به وجود می‌آمد.

به گفته او این موضوع همیشه در ذهن او مطرح بوده است که کاش این افراد از مسیر دریا به اروپا نمی‌آمدند یا کاش راه‌های دیگری را انتخاب می‌کردند: اما گزارش‌هایی که از زندگی پناهجویان می‌شنویم نشان می‌دهد زندگی آنها در کشورهای دیگر به قدری سخت و آزاردهنده است، آنقدر شکنجه یا حتی آزار جنسی می‌بینند که حاضرند این خطر را بپذیرند و از مسیر نامطمئن به اروپا بیایند. در برخی موارد ما می‌بینیم که چاره‌ای نداشته‌اند و این آخرین راه حل بوده است.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail