کامیون‌های امداد برای ورود به حلب ‘لحظه شماری’ می‌کنند

با آغاز آتش‌بس در سوریه، سازمان ملل متحد اعلام کرده کاروان امدادهای انسان‌دوستانه پشت دروازه‌ شهرهای محاصره شده مستقر شده‌اند و به محض تضمین امنیت آنها از سوی دولت سوریه، به سوی صدها هزار شهروند غیرنظامی ساکن این مناطق روانه خواهند شد.

روز سه‌شنبه (۱۳ سپتامبر – ۲۳ شهریور) استفان دی‌میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در بحران سوریه گفت اگر آتش‌بس حفظ شود کمک‌های انسان‌دوستانه “خیلی خیلی زود” روانه مناطق جنگ‌زده خواهند شد.

آقای دی‌میستورا گفته امدادگران سازمان ملل منتظر تایید دولت سوریه برای آغاز کمک‌رسانی‌اند و امیدوارند غیرنظامیان از این پس به جای “بمب بیشتر، کامیون امدادی بیشتر” دریافت کنند.

امدادرسانان امیدوارند با سپیده‌دم روز چهارشنبه (چهاردهم سپتامبر – ۲۴ شهریور) اجازه حرکت بگیرند.

هم‌زمان نظامیان روسیه وظیفه نظارت بر اجرای آتش‌بس در شمال سوریه را بر عهده گرفته‌اند؛ منطقه‌ای که حلب، که زمانی قلب اقتصاد سوریه محسوب می‌شد، در آن جا واقع شده است.

حلب که در کنترل گروه‌های شورشی مخالف دولت سوریه است، یکی از اصلی‌ترین مقصدهای امدادگران است. در این شهر هنوز حدود ۲۵۰ هزار غیرنظامی زندگی می‌کنند.

از زمان آغاز آتش‌بس (غروب دیروز – دوشنبه) گزارش‌هایی از نقض آن از سوی شورشیان و نیروهای دولتی منتشر شده اما هنوز از کشته شدن غیرنظامیان گزارشی مخابره نشده است.

روسیه مدعی شده که گروه‌های شورشی مورد حمایت آمریکا از زمان آغاز آتش‌بس ۲۰ بار آن را نقض کرده‌اند و از جمله دو نفر از نظامیان دولت سوریه را در جاده کاستلو که به حلب ختم می‌شود کشته‌اند.

هم‌زمان گروه ناظر بر مسایل حقوق بشری در سوریه که دفتر مرکزی آن در بریتانیا است گزارش کرده گروه‌های حامی دولت بشار اسد، دو دهکده در نزدیکی حلب و دمشق را هدف قرار داده‌اند.

 

این گروه پیش‌تر هم از بمباران چند روستا در استان حما خبر داده بود.

در همین حال، دولت سوریه اعلام کرده به کاروان‌های امدادی “به ویژه آنهایی که از سوی دولت ترکیه” اعزام شده‌اند بدون هماهنگی با دمشق و سازمان ملل اجازه تردد به حلب داده نخواهد شد.

سازمان ملل هم تاکید کرده هیچ کاروان امدادی پیش از تضمین آرامش و آتش‌بس حرکت نخواهد کرد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، جمعه گذشته (۱۹ شهریور) پس از چند دور مذاکره در ژنو، برای برقراری آتش‌بس در سوریه به توافق رسیدند.

آمریکا و روسیه از طرف‌های متخاصم در جنگ سوریه حمایت می‌کنند. روسیه مهم‌ترین حامی دولت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه است و آمریکا نیز از ائتلافی از مخالفان دولت حمایت می‌کند که با نیروهای بشار اسد در جنگ هستند.

چنانچه این آتش‌بس دست کم یک هفته برقرار باشد، آمریکا و روسیه با همکاری هم قرار است حملاتی هوایی علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) انجام دهند.

شهر رقه که از آن به عنوان ‘پایتخت داعش در شام’ یاد می‌شود، یکی دیگر از شهرهای بزرگ سوریه است که صدها هزار غیرنظامی در آن زندگی می‌کنند و از آغاز اوج گرفتن گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در کنترل آن بوده است.

از موارد کلیدی این توافق این است که نیروهای حکومت سوریه اجازه ندارند در مناطقی که آمریکا و روسیه عملیات هماهنگ دارند، پرواز و مأموریت‌هایی جنگی انجام دهند.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail