چهار پناهجوی ایرانی و افغان متهم به ضرب و شتم و دشنام شدند

پ

چهار پناهجوی ایرانی و افغان متهم به ضرب و شتم و دشنام شدند

اولین جلسه دادگاه متهمان، آمبرگ، ۲۳ آوریل

حمله چهار پناهجو در ماه دسامبر به عابران یک خیابان در شهر آمبرگ بحث‌های زیادی را در آلمان حول موضوع پناهجویان مجرم و لزوم بازگرداندن آنها دامن زد. متهمان در دادگاه به گناهانشان اعتراف کردند.

چهار پناهجویی که ماه دسامبر در شهر آمبرگ در ایالت بایرن آلمان به عابران حمله کرده و آنان را مورد ضرب و شتم قرار داده بودند، در حال برگزاری است. متهمان به گناه خود اعتراف کرده و بابت آن پوزش خواسته‌اند.

این چهار پناهجو که از ایران و افغانستان به آلمان آمده‌اند، مصرف الکل و داروهای روان‌گردان را علت رفتار خود ذکر کرده‌اند. سه تن از آنها احتمالا با مجازات تعلیقی روبرو خواهند شد. 

پرونده این چهار جوان بحث‌های زیادی را در آستانه سال نو و پس از آن در آلمان پیرامون لزوم بازگرداندن پناهجویان مجرم دامن زد.

بر اساس کیفرخواست ارائه شده، این چهار جوان در روز ۲۹ دسامبر ۲۰۱۸ در شهر آمبرگ به  ضرب و شتم و دشنام عابران و پلیس اقدام کرده‌اند. در اثر این اقدام آنها مجموعا ۲۱ نفر مورد ضرب و شتم و دشنام قرار گرفته‌ و ۱۵ تن از آنها زخمی شده‌اند که البته جراحات سطحی بوده‌اند. 

دادستانی علیه این پناهجویان که در شهرهای مختلف بایرن زندگی می‌کنند به اتهام چندین بار اقدام به ضرب و شتم، اجبار افراد به انجام کاری، آسیب به اموال عمومی، دشنام و ناسزا و نیز نقض قانون استفاده از داروهای بیهوشی و روان‌گردان کیفرخواست صادر کرده است.ب

برای دادگاه این افراد ۲۵ جلسه پیش‌بینی شده و شاهدان بسیاری برای شهادت دادن فرا خوانده شده‌اند. قاضی‌ها، دادستانی و چهار وکیل مدافع متهمان که در زمان وقوع جرم بین ۱۷ تا ۱۹ سال داشته‌اند به این توافق رسیده‌اند که برای سه متهم افغان که به گناهانشان اعتراف کرده‌اند بین شش ماه تا یک سال حبس تعلیقی در نظر بگیرند.

دادگاه اطمینان داده که برای متهم اصلی که ایرانی است و امین آ. نام دارد، مطابق قانون مجازات جوانان بین ۲۶ تا ۳۰ ماه زندان در نظر بگیرد.

هر چهار متهم به تمامی گناهان خود اعتراف کرده‌اند. وکیل مدافع متهم اصلی که به جرائم دیگری نیز متهم است، گفته موکلش از اقدام خود متاسف است. یورگ یندریک گفته است: «او از تمامی کسانی که خسارت دیده‌اند پوزش خواسته و بدون آنکه بخواهد اقدام خود را توجیه کند، دلیل عمل خود را مصرف الکل و مواد روان‌گردان اعلام کرده است. او ودکا و آبجو نوشیده بوده و قرص اکستازی مصرف کرده بوده است. تمامی این موارد توسط تست الکل ثابت شده است.»

ضرب و شتم عابران پس از شرکت در یک جشن تولد

بر اساس اقرار متهمان، آنها پس از شرکت در یک جشن تولد دست به این اقدامات زده‌اند. سه متهم از میان چهار نفر پس از جشن تولد به مرکز شهر آمبرگ رفته و مقدار زیادی الکل نوشیده‌اند. نفر چهارم به طور تصادفی و تنها به این دلیل که مدت طولانی در آمبرگ منتظر قطارش بوده با آنها ملاقات می‌کند. این چهار نفر سپس برای چندین ساعت در اطراف ایستگاه مرکزی قطار آمبرگ دست به اعمال خشونت می‌زنند.

این چهار جوان هنگام دستگیری از سوی پلیس نیز به خشونت خود ادامه داده‌اند. بر اساس گفته‌های یک پلیس که او هم شاکی است، وی از سوی این چهار نفر مورد ضرب و شتم و ناسزا گویی قرار گرفته است.

این چهار متهم از زمان دستگیری تا کنون بدون مرخصی در بازداشت بوده‌اند. یکی از وکلای مدافع گفته موکلش در این مدت تقریبا چهار ماهه بازداشت فرصت کافی برای فکر کردن به اعمالش داشته است: «به همین دلیل او تصمیم گرفته تا امروز و اینجا از کارهایش عذرخواهی کند.»

پلیس و دادستانی در پایان تحقیقاتشان به این نتیجه رسیدند که اعمال متهمان ربطی به کشوری که از آنجا می‌آیند ندارد. ترکیبی از عطالت و بیکاری ناشی از انتظار برای طی‌شدن مسیر پناهجویی، الکل و مصرف مواد مخدر همیشه در جوانان منجر به بروز مشکلاتی می‌شود. با این وجود بازرسان این پرونده معتقدند میزان خشونت اعمال شده توسط این افراد غیر معمول بوده است.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail