وزیر خارجه فرانسه: دلیلی ندارد درخواست پناهندگی اسنودن را بپذیریم


وزیر خارجه فرانسه: دلیلی ندارد درخواست پناهندگی اسنودن را بپذیریم


ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه روز پنجشنبه در واکنش به درخواست مجدد ادوارد اسنودن، افشاگر اطلاعات محرمانه «آژانس امنیت ملی آمریکا»، برای دریافت پناهندگی سیاسی از فرانسه گفت که دلیلی وجود ندارد که فرانسه نظرش را درباره این درخواست تغییر دهد.

وزیر خارجه فرانسه درباره این درخواست گفت: «در این لحظه، این تقاضایی است که از طریق رسانه‌ها مطرح شده است. ارزیابی فرانسه این است که اعطای پناهندگی به او مناسب نیست. من در حال حاضر نه از نقطه نظر سیاسی و نه قضایی دلیلی برای تغییر آن نمی بینم.»

ادوارد اسنودن روز دوشنبه در مصاحبه ای با رادیو «فرانس انتر» گفته بود خیلی دوست دارد که فرانسه به او پناهندگی سیاسی بدهد تا بتواند از روسیه به فرانسه نقل مکان کند.

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری سوسیالیست فرانسه در سال ۲۰۱۳ درخواست پناهندگی سیاسی اسنودن را به این بهانه که او در خاک فرانسه حضور ندارد، رد کرده بود.

با این حال فرانسه از سال ۱۹۴۶ تاکنون دستورالعمل حفاظت ویژه‌ای را همچون یک قاعده قانونی اجرا کرده است که بر اساس آن «تمام افرادی که به دلیل اقدامات‌شان به نفع آزادی مورد سرکوب قرار گرفته‌اند» می توانند طبق این قاعده پناهندگی کسب کنند، بدون آنکه در این دستورالعمل صحبتی از حضور فرد در خاک فرانسه باشد.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail