هشدار وزیر کشور آلمان نسبت به وقوع بحران جدید پناهجویان

پ

هشدار وزیر کشور آلمان نسبت به وقوع بحران جدید پناهجویان

هورست زهوفر می‌گوید ممکن است به زودی شاهد حرکت موج جدیدی از پناهجویان به سوی کشورهای اروپایی باشیم. او به کشورهای اتحادیه اروپا هشدار داد که اگر همبستگی نداشته باشند با بحرانی عمیق‌تر از سال ۲۰۱۵ روبرو می‌شوند.

وزیر کشور آلمان خواستار همکاری بیشتر کشورهای اروپایی برای کنترل بهتر مرزهای خارجی اتحادیه اروپا شد. او می‌گوید بدون این همکاری ممکن است به زودی شاهد ورود موج جدیدی از پناهجویان به اتحادیه اروپا باشیم که از بحران سال ۲۰۱۵ شدیدتر خواهد بود.

هورست زهوفر ششم اکتبر (۱۴ مهر) به نشریه “بیلد ام زونتاگ” گفته کشورهای واقع در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا برای مدتی طولانی تنها گذاشته شده‌اند.

از مدتی پیش شمار پناهجویانی که برای ورود به اروپا از طریق ترکیه خود را به یکی از جزیره‌های یونان می‌رسانند به شدت رو به افزایش است.

وزیر کشور آلمان به تازگی برای رسیدگی به اوضاع و یافتن راه‌حلی برای کنترل موج جدید پناهجویان به ترکیه و یونان سفر کرده بود.

او می‌گوید اگر به کشورها در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا کمک نشود این احتمال وجود دارد که به زودی شاهد ورود موج جدیدی از پناهجویان از این مرزها باشیم که شاید ابعاد آن از چهار سال پیش گسترده‌تر باشد.

هورست زهوفر گفته که با همکاری رئیس آلمانی جدید کمیسیون اتحادیه اروپا، اورزولا فون‌درلاین تمام تلاش خود را خواهد کرد که بحران سال ۲۰۱۵ تکرار نشود. او افزود که در این مسیر از حمایت کامل آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان برخوردار است.

سیاست “درهای باز” آنگلا مرکل در سال ۲۰۱۵ که ورود صدها هزار پناهجو به این کشور را به دنبال داشت، با انتقاد شدید محافظه‌کاران و راستگرایان آلمان و کشورهای اروپایی روبرو بود.

زهوفر همزمان و در مصاحبه دیگری با روزنامه “ولت ام زونتاگ” از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست کمک به ترکیه را افزایش دهند زیرا این کشور با پذیرش پناهجویان بار سنگینی بر دوش دارد.

بر پایه توافقی که سال ۲۰۱۶ میان ترکیه و اتحادیه اروپا به امضاء رسید قرار بود این کشور در ازای اسکان پناهجویان و جلوگیری از ورود آنها به اروپا شش میلیارد یورو دریافت کند.

زهوفر در پاسخ به این پرسش که کمک مالی به آنکارا قرار است به چه میزان افزایش یابد گفته است که او به عنوان وزیر کشور آلمان نمی‌تواند به تنهایی در این مورد تصمیم‌گیری کند.

او در جریان سفر اخیر خود به ترکیه و یونان تاکید کرده بود که این دو کشور از سال‌ها پیش به علت افزایش تعداد مهاجران غیرقانونی و پناهجویان به شدت تحت فشار هستند.

افزایش ۲۳ درصدی شمار پناهجویان

نشریه “ولت ام زونتاگ” با استناد به سند منتشر نشده‌ای از کمیسیون اتحادیه اروپا می‌گوید شمار پناهجویانی که از ابتدای سال جاری تا پایان ماه سپتامبر از طریق ترکیه وارد این اتحادیه شده‌اند به ۴۶ هزار و ۵۴۶ نفر می‌رسد.

این تعداد ۲۳ درصد بیشتر از تعداد پناهجویانی است که در دوره مشابه سال گذشته از این مسیر وارد اتحادیه اروپا شده‌اند. برآورد می‌شود که تا پایان امسال حدود ۲۵ هزار پناهجویی دیگر از طریق ترکیه وارد یونان شوند.

Migranten in Griechenland
مهاجران در حال ورود به جزیره لسبوس یونان که چند برابر ظرفیت اردوگاه‌ها پناهجو در آن به سر می‌برد

کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل می‌گوید در ماه اوت هشت هزار و ۱۰۳ نفر از ترکیه و با عبور از دریای اژه وارد یکی از جزیره‌های یونان شده‌اند. این تعداد بیش از دو و نیم برابر پناهجویانی است که در ماه مشابه سال گذشته وارد این جزیره‌ها شده‌اند.

رئیس جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان، پنجم سپتامبر در همایش حزب عدالت و توسعه در آنکارا، اتحادیه اروپا را متهم کرد که به تعهدات خود مطابق توافق سال ۲۰۱۶ پایبند نبوده و تهدید کرد که این کشور ممکن است مجبور شود “درها را باز کند”.

هشدار و تهدید اردوغان

اردوغان گفت: «درباره هزینه پناهندگانی که ترکیه میزبان آنهاست، ما پشتیبانی و کمک لازم را از جامعه جهانی و پیش از همه، از اتحادیه اروپا، دریافت نکرده‌ایم. برای اینکه چنین کمکی دریافت کنیم شاید ناگزیر شویم  که درها را [جهت عبور پناهجویان به سوی اروپا] باز کنیم.»

رئیس جمهوری ترکیه همچنین خواستار کمک کشورهای اروپایی و جامعه جهانی برای ایجاد یک منطقه امن در شمال سوریه شده که بتوان مهاجران و آوارگان سوری را در آن اسکان داد.

ترکیه از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ تا کنون میزبان حدود سه میلیون و ۶۰۰ هزار پناهجو و مهاجر سوری بوده و از این منظر در صدر کشورهای جهان قرار دارد.

ترکیه در نظر دارد با کمک‌های بین‌المللی با ایجاد ۱۴۰ روستا در یک منطقه امن در شمال سوریه امکان اسکان حدود ۲ میلیون مهاجر و آواره سوری را فراهم کند. شمال سوریه از مناطق تحت کنترل گروه‌های کرد سوری است که آنکارا آنها را گروه‌های تروریستی می‌خواند

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail