قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست گروههای تروریستی چه عواقبی می تواند داشته باشد؟

قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست گروههای تروریستی چه عواقبی می تواند داشته باشد؟ 

پس از قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در لیست گروه های تروریستی، محمد علی جعفری فرمانده وقت سپاه تهدید کرد که با قرار دادن نام سپاه دراین لیست، نیروهای آمریکایی در غرب آسیا دیگر آرامش امروز را نخواهند داشت. 

اما شاید مهمترین سوالی که مطرح میشود این است که تاثیر این حرکت در عالم واقع چه خواهد بود؟ 

پاسداران دارای نفوذ اقتصادی بسیار بالایی در ایران است به طوری که گفته میشود بین 20 الی 50 درصد اقتصاد ایران توسط این نهاد اداره می شود. سپاه دارای شرکتهای بسیار زیادی می باشد که در عرصه های مختلف فعالیت های اقتصادی گوناگون دارند و مسأله این است که معامله با این شرکتها به صورت مستقیم و یا شرکت های وابسته به صورت غیرمستقیم دیگر تنها جنبه ی نقص تحریم های آمریکا را نخواهد داشت، بلکه افراد و شرکت ها خاطی با خطر جدی حمایت از تروریسم روبرو هستند، که میتواند به بازداشت و زندانی شدن افراد مسؤل در آمریکا منجر شود. 

قبل از تحریم سپاه رهبر ایران گفته بود اگر آمریکا برجام را پاره کند، ما آن را آتش میزنیم اما در عمل چنین نکرد. احتمالا امید آقای خامنه ای این است که تا سال 2020ایران مقاومت کند شاید با انتخاب یک رئیس جمهور دموکرات در آمریکا وضعیت تغییر پیدا کند، اما در مورد این موضوع به خصوص باید به یک مسأله مهم توجه کرد. برگرداندن این دستورالعمل برای هر رئیس جمهور بعدی مستلزم این است که دلایلی ارائه کند که سپاه حامی تروریسم نیست. 

ودر آخر با  نگاهی به تاریخ بوضوح میتوان مشاهده کرد که وقتی تضاد بین دو حکومت غیر قابل حل می شود، تنها به یکی از دو طریق تقابل پایان مییابد. یا جنگ یا سقوط یکی از دو حکومت.                                                                 محمود رضا خزائی 

۲۰۱۹/۰۴/۰۸

سایت سازمان بیمرز هیچ گونه مسئولیتی در قبال مطلب چاپ شده ندارد و مسولیت مطلب چاپ شده بر عهده نویسنده میباشد.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail