قانون “الحاق خانواده” در آلمان؛ صدور هزار ویزا در ماه

پ

قانون “الحاق خانواده” در آلمان؛ صدور هزار ویزا در ماه

Symbolbild: Familiennachzug (picture-alliance/dpa/P. Pleul)

از یک سال قبل آن دسته از جنگزدگانی که زیر پوشش حقوق کامل پناهندگی نیستند، می‌توانند خانواده درجه یک خود را به آلمان بیاورند. از زمان اجرای تسهیلات جدید، حدود ۹ هزار نفر ویزای سفر به آلمان گرفته‌اند.

پناهجویان و آوارگان جنگی که اقامت دایم ندارند و از حمایت محدود در ‌آلمان برخوردارند، امیدوار شده‌اند که در کنار خانواده خود باشند. از اوت ۲۰۱۸ تا آخر ژوئن ۲۰۱۹، روی‌هم رفته ۸۷۵۸ نفر از بستگان درجه یک پناهجویان ویزای آلمان دریافت کرده‌اند. این افراد بر اساس حق ” الحاق به خانواده” و در راستای حمایت از حقوق خانوادگی آوارگان جنگی به آلمان آمده‌اند.

این قانون بیش از همه، متوجه جنگزدگان سوری می‌شود که حقوق محدود پناهندگی و اقامت غیردایم دریافت کرده‌اند و تحت پوشش مقررات موسوم به “حفاظت جانبی” یا “حمایت فرعی” قرار دارند. آنها اقامتی یک ساله با امکان تمدید دریافت می‌کنند. 

این گروه، حقوق مندرج پناهندگی در کنوانسیون ژنو را ندارند. آنها پناهجویانی تلقی می‌شوند که تحت تعقیب نبوده‌اند اما اگر به کشورشان برگردند، با خطرات ناشی از جنگ و خونریزی روبرو می‌شوند. کنوانسیون ژنو کسی را که در کشورش تحت پیگرد سیاسی بوده، پناهنده می‌شناسد. حق چنین فردی برای پیوستن خانواده‌اش به او محفوظ است ولو امکان تامین مخارج آنها را نداشته باشد. 

توافق بر سر قانون “الحاق خانواده” پس از مذاکرات طولانی و دشوار احزاب ائتلافی در دولت آلمان به دست آمد و سقف ۱۰۰۰ نفر در هر ماه برای آن تعیین شد. طبق این توافق، اگر در یک ماه از سهمیه ۱۰۰۰ نفری به طور کامل استفاده نشود، می‌توان مابه التفاوت را در ماه بعدی استفاده کرد. بستگان بیمار و کودکان در این قانون اولویت دارند.

پناهجویان تحت پوشش “حمایت فرعی” مجازند همسر و کودکان خود را به آلمان بیاورند. والدین پناهجویانی نیز که به سن قانونی نرسیده‌اند، حق پیوستن به آنها را در آلمان دارند. روادید صادره بر همین اساس “ویزای فامیلی” نامیده می‌شود.

سخنگوی وزارت کشور آلمان می‌‌گوید درخواست ویزا در ماه‌های مختلف متفاوت است: «در دسامبر و ماه مه رویدادهای صادره بیش از ۱۰۰۰ مورد بوده اما در ژوئن تنها ۸۰۴ مورد.» 

وزارت کشور آلمان اعلام کرده که به نسبت ۳۰هزار تقاضا در سراسر دنیا برای ویزای خویشاوندی، این تعداد چندان بالا نیست. 

صدور ویزا برای اقوام پناهجویان برای دو سال در آلمان تعلیق شده بود و پس از مذاکرات طولانی و توافق احزاب دولت ائتلافی دوباره به جریان افتاد. دلیل تعلیق قانون الحاق خانواده، تعداد بالای پناهجویان بود. 

طبق مقررات جدید، پناهجویانی که مرتکب جرایم سنگین واقدامات خشونت‌آمیز شده باشند، اجازه ندارند برای خانواده خود درخواست ویزا بدهند. 

مدیر سازمان امدادی کاتولیکی کاریتاس می‌گوید پیوستن اعضای خانواده پناهجویان به یکدیگر نیازی انسانی و گامی برای هم‌پیوندی با جامعه میزبان است. پتر نهر تاکید می‌کند که چنین وظیفه‌ای هم در قانون اساسی آلمان آمده و هم در کنوانسیون اروپایی حقوق بشر.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail