فاشیزم سوئدی ـ آلمانی در دو بازتاب و چند خبر

” کسانی که علیه فاشیسم متحد نشوند
وعده گاهشان زندان های فاشیسم خواهد بود. ، منبع نت ”
در این سیکل زمانی که جنگ (نفت و ارتجاع)و فقر به آوارگی و کشته و غرق شدن هزاران نفر منجر شده ـ ما باید بیش از پیش و با روحیه ای جنگاور، ماهیت ارتجاعی و راسیستی مواضع و دیدگاههای ضد پناهندگی را در اشکال متفاوت افشا و به نقد بکشیم.
در فاصله انتشار دو نشریه وقایع زیادی حول بحران مهاجرت رخ داده که بشکل تراژدیک نمود و خلق شده است. با تعمق در آمار سازمان بین المللی مهاجران که از ابتدای سال جاری میلادی تا ماه نوامبر ۴۲۲۰ پناهجو در آبهای مدیترانه جان باخته اند که این رقم در سال ۲۰۱۵ میلادی در مجموع ۳۷۷۷ نفر بوده است ، باید فعالانه تر عمل کرد. این سازمان همچنین تعداد پناهجویانی را که در این مدت به سواحل ایتالیا رسیده اند، ۱۵۹ هزار و ۴۹۶ تن ذکر کرده است.
۱ ..” شنبه ۱۲ نوامبر در مرکز استکهلم جریان نازیستی که به اسم – جنبش مقاومت شمال اروپا – شناخته میشود ،تظاهراتی با عنوان “جلوی اشغال غریبه‌ها را بگیرید”، برگزار کرد که در تقابل با این گرایش فاشیستی که بتازگی خود را بعنوان حزب تثبیت کرده است، انسانهای آزادیخواه و انساندوست ـ انارشیستها و چپها و کمونیستها با پرچمهای سرخ در مرکز استکهلم در شکل وسیعی به این گرایش غیره انسانی راسخ و استوار پاسخ دادند.
بنا به گزارشها جای نگرانی است که حظور فعالین پناهندگی بشکل بیسابقه ای کم بوده و بجز چند مورد- احزاب اپوزسیون ایرانی در برابر این هجوم فاشیستی نه شرکت کردند و نه فراخوان . این مسله در شماره بعدی نشریه به تفصیل بررسی میشود
به نقل از رادیو فارسی ـ سوئد ـ( آنا لنا لودنیوس، خبرنگار و پژوهشگری که از دهه هشتاد تا کنون جنبش‌های افراطی سوئد را دنبال کرده است می‌گوید: -این سازمان، بسیار افراطی و نژادپرست است و به مبارزه خشونت‌آمیز برای بدست آوردن اهدافش معتقد است….. که مرکزیت این سازمان در سوئد است)
در همین زمینه | سازمان سراسری پناهندگان ایرانی واحد سوئد | اطلاعیه ای صادر کرد
( اعتراض علیه حضور نئو نازی ها در خیابانهای استکهلم!
در تاریخ ١٢ نوامبر٢٠١۶ آکسیون بزرگی علیه قدرت نمایی نئو نازیها در استکهلم فراخوان داده شده است! در چند سال اخیر به بهانه موج پناهجویان جنگ زده,جریانات نئو نازی در اروپا جرات پیدا کرده اند تا در خیابانهای شهر های بزرگ قدرت نمایی کنند. باید با قدرت جلوی این جریانات را سد کرد! در همین رابطه جریانات پیشرو در سوئد اعتراضاتی را در کشور سوئد سازمان داده اند . ما به عنوان سازمان سراسری پناهندگان ایرانی واحد سوئد در همه این اعتراض ها شرکت کرده و همه احزاب و سازمان های آزادی خواه و برابری طلب را فرا می خوانیم برای تقویت قطب چپ جامعه با ما همراه شوند و در این اعتراض ها شر کت کنند.
فردا ۱۲ نوامبر در استکهلم آکسیون بزرگی برگذار می شود. از همه پناهجو ها و فعالان این عرصه دعوت می کنیم همراه ما در این آکسیون شر کت کنند.)
۲٫٫:” و اما کمدی فاشیزم المانی : لوتز باخمان، بنیانگذار گروه اروپاییان میهن پرست موسوم به پگیدا در سواحل اسپانیا واقع در شمال آفریقا پناهنده شد . . لوتز باخمان به جرم و جنایت مورد تعقیب و متهم است که با نوشته‌ها از طریق رسانه‌های اجتماعی نظم عامه را برهم زده است. باخمان مهاجران را “خس و خاشاک” خوانده است. یک قاضی دادگاه در برلین می‌گوید که این حرف‌های باخمان به مثابۀ حمله بر کرامت انسانی این مهاجران است.
فاشیزم در هر شکلش را باید سد کرد و جنبه کمدی این خبر اینست کە برای فاشیستها اولویت > زندگی و دفاع از کشور زادگاه درهر شرایط و بحران است و اینکه فرد یا نهاد فاشیستی کە ضد پناهجو است و خود پناهنده شود نشان میدهد کە فاشیزم نه یک ایده مادرزادی بلکه فاشیزم ناشی از بحران و ابزار تاکتیکی و هماهنگ حاکمیت سرمایه داری برای دستاوردهای اقتصادی و سیاسی و اجتماعیست.
نمونه یک عملکرد راسیستی – حکومتی ( در یکی از شهرهای حومه برلین، پایتخت آلمان، دیواری بلندتر از دیوار تاریخی برلین برای جدا کردن مهاجران و ساکنان این شهر در حال ساخت است.
به نقل از رسانه‌های آلمانی، ساخت این دیوار پس از آن از سر گرفته شد که ساکنان شهر (Neuperlach Sud) از این که قرار است ۱۶۰ کودک پناهجوی بی‌سرپرست به اردوگاهی در این شهر منتقل شوند، شکایت کردند. ساکنان این شهر گفته‌اند موجودیت این اردوگاه و سروصدایی که مهاجران انتقال یافته به آن ایجاد می‌کنند، باعث کاهش قیمت خانه‌های اطراف خواهد شد. روزنامه محلی «مرکر» گفته است که دادگاهی در مونیخ، با ساخت این دیوار توافق کرده است . ساخت این دیوار که چهار متر ارتفاع دارد و از دیوار معروف برلین بلندتر است، قرار است در بهار سال ۲۰۱۷، تکمیل شود. در همین حالی شماری از مقامات محلی این شهر، با این اقدام (ساخت دیوار) مخالفت کرده و آن را دیوانگی محض خوانده‌اند . دیوار برلین به طول ۱۵۵ کیلومتر ۲ متر ارتفاع، پس از پایان جنگ جهانی دوم و شکست حزب نازی (حزب حاکم بر آلمان) تأسیس شد. این دیوار در سال‌های ۱۹۶۱ تا ۱۹۸۹ به‌مدت ۲۸ سال شهر برلین را به دو منطقهٔ شرقی و غربی تقسیم کرده‌ بود. این دیوار اصلی‌ترین نماد جنگ سرد بود که به پردهٔ آهنین مشهور شد.

محمد ولدی

 

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail