شکایت کمیسیون اروپا از مجارستان به دلیل گرسنگی دادن به پناهجویان

شکایت کمیسیون اروپا از مجارستان به دلیل گرسنگی دادن به پناهجویان

کمیسیون اروپا به دلیل گرسنگی دادن به پناهجویان از دولت مجارستان نزد دیوان حقوق بشر اروپا شکایت کرد.

کمسیون اروپا روز پنج شنبه اعلام کرد در پیوند با موضوع گرسنگی دادن به ۲۵ پناهجو در منطقه ترانزیتی مجارستان از ماه اوت سال گذشته میلادی تاکنون، ۱۶ پرونده قضایی تشکیل شده است. مجارستان در این پرونده‌ها متهم است که به این دسته از پناهجویان غذا نداده است.

به گزارش کمیته هلسینکی مجارستان که یک سازمان مردم‌نهاد است، در این مدت دیوان حقوق بشر اروپا به مقام‌های مجاری دستور داده تا به صورت اضطراری و موقت تدابیری را برای غذا رساندن به این افراد اتخاذ کنند.

مقام‌های بوداپست این اتهام را رد نکرده‌اند اما می‌گویند این گروه از پناهجویان در بازداشت نبوده و بر اساس قانون مهاجرت مجارستان، می‌توانسته‌اند آزادانه به کشور ثالث یعنی صربستان رفته و در آنجا غذا بخورند. آنها همچنین بارها گفته‌اند که کشورشان در قبال افرادی که از مجارستان درخواست پناهندگی نکرده یا درخواست‌شان رد شده، مسئولیتی ندارند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد و آژانس پناهندگان این سازمان و نیز کمیسیون اروپا به خاطر این رفتار شدیدا از مجارستان انتقاد کرده‌اند.

پناهجویانی که کمیسیون اروپا می‌گوید گرسنگی کشیده‌اند از اتباع کشورهای مختلف از جمله سوریه و افغانستان هستند.

مناطق ترانزیتی پناهجویان در مجارستان کدامند؟

به دنبال هجوم سیلی از پناهجویان به اروپا در سال ۲۰۱۵، مجارستان مرز خود با صربستان را حصارکشی کرد.

در آن زمان دو منطقه ترانزیتی برای پناهجویان در نظر گرفته شد، یکی در منطقه تومپا و دیگری در روژکه، هر دو در جنوب کشور و در مرز صربستان. پناهجویان تنها اجازه داشتند که از این دو منطقه وارد کشور شده و از کشورهای عضو اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی کنند.

بیشتر بخوانید:

در حال حاضر حدود ۲۸۰ نفر در این دو منطقه ترانزیتی به سر می‌برند. بیشتر این افراد را خانواده‌ها و ۶۰ درصد آنها را کودکان تشکیل می‌دهند. این مطلب را گزارشگر ویژه سازمان ملل، فلیپه گونزالس مورالس، پس از هشتمین سفر خود به مجارستان اعلام کرده است.شو

افراد محروم از غذا چه کسانی هستند؟

در مناطق ترانزیتی بخش ویژه‌ای برای افرادی که درخواست پناهندگی‌شان رد شده وجود دارد.

گزارشگر سازمان ملل در گزارش خود می‌نویسد که از میان افراد حاضر در این مکان، به مردان بیشتر از زنان و کودکان گرسنگی داده می‌شود. بر اساس این گزارش، در سال گذشته به افرادی که درخواست پناهندگی‌شان بلافاصله رد می‌شد، دیگر جیره غذایی تعلق نمی‌گرفت، اما امسال افرادی هم که درخواست‌شان بعدا رد شده و فرجام‌خواهی‌شان هم پذیرفته نشده، دیگر جیره غذایی دریافت نکرده‌اند.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail