شورای اروپا از یونان خواست وضع تیمارستان‌ها و بازداشت‌گاه‌های مهاجران را بهتر کند

ب

تازه‌ترین خبرهای روز اخبار فوری به‌صورت ویدیویی | یورونیوز | Euronews logo

شورای اروپا از یونان خواست وضع تیمارستان‌ها و بازداشت‌گاه‌های مهاجران را بهتر کند

کمیته مبارزه شکنجه، مجازات‌ها و رفتارهای غیر انسانی و توهین‌آمیز شورای اروپا با انتشار بیانیه ای، ضمن انتقاد از عملکرد دولت یونان در قبال اتباع خارجی بازداشتی در این کشور، از آتن خواست تا وضعیت تیمارستان‌های کشور را بهبود ببخشد.

براساس این گزارش، کمیته ویژه شورای اروپا برای دومین سال پیاپی از یونان می‌خواهد تا برای رویارویی با موج گسترده ورود پناهجویان، رفتار انسانی و مطابق با استانداردهای اروپایی حقوق بشر را در پیش گیرد. این کمیته می‌گوید در زمان حضور در یونان، شکایات معتبری درباره بدرفتاری پلیس یونان با پناهجویان دریافت کرده است: «سیلی زدن، زیر مشت و لگد گرفتن، استفاده از باتوم و فحاشی» نسبت به پناهجویان بازداشتی در منطقه اوروس و بازداشتگاه موریا در جزیره لسبوس گزارش شده است.

از سوی دیگر شمار قابل توجهی از پناهجویان بازگردانده شده به ترکیه می‌گویند در بدو ورود به منطقه اوروس یونان، در عملیات «جمع‌آوری مهاجران غیرقانونی» از سوی پلیس و نیروهای شبه‌نظامی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و سوار بر قایق به غرب ترکیه پس فرستاده شده اند.

دولت یونان با رد انتقاد کمیته از «جمع‌آوری مهاجران غیرقانونی» و انکار وجود چنین عملیاتی گفته است که تحقیقات به هیج وجه نشانگر تخلف گسترده ای از سوی پلیس نبوده است.

از سوی دیگر، کمیته شورای اروپا از ازدحام بیش از حد جمعیت در بازداشت‌گاه‌های پناهجویان خارجی، کثیف بودن «غیرقابل تصور» سلول‌ها، کمبود جا برای مهاجران و عدم تفکیک پناهجویان کوچک بدون سرپرست از بزرگسالان به شدت انتقاد کرده است. دولت یونان در پاسخ گفته است این وضعیت بد ناشی از ورود موج گسترده‌ای از مهاجران در زمان بازدید این کمیته بوده است.

وضعیت نامناسب تیمارستان‌های یونان

بر اساس این گزارش، سه تیمارستان از پنج آسایشگاه روانی که از سوی هیات شورای اروپا مورد بازدید قرار گرفته، با مشکل جمعیت بیش از حد مواجه بوده و بیماران روانی در راهروهای مراکز بستری بوده اند. در بیشتر این تیمارستان‌ها، کمبود نیرو و پرسنل به چشم می‌آید و استفاده بی‌رویه از دارو برای درمان گزارش می شود. به‌علاوه، گزارش موارد محدودی از کتک زدن، بستن بیش از حد سفت دست و پای بیماران به تخت‌ها و توهین و فحش دادن به بیماران روانی دریافت شده است.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail