تراژدی در مدیترانه؛ فراخوان ازسرگیری عملیات نجات

پ

تراژدی در مدیترانه؛ فراخوان ازسرگیری عملیات نجات

Seenotrettung im Mittelmeer - "Alan Kurdi" (picture-alliance/dpa/Sea-Eye/F. Heinz)

پس از غرق شدن قایق حامل پناهجویان در سواحل لیبی و ناپدید شدن بیش از ۱۱۵نفر، شماری از تشکل‌های زیرمجموعه سازمان ملل خواستار ازسرگیری عملیات نجات در مدیترانه شده‌اند. ماموریت نیروهای اروپایی با وتوی ایتالیا متوقف شده‌ است.

شماری از تشکل‌های زیرمجموعه سازمان ملل از اتحادیه اروپا خواسته‌اند ماموریت نجات در مدیترانه را احیا کند. این فراخوان چند روز پس از غرق شدن قایق حامل پناهجویان در سواحل لیبی داده می‌‌شود. گارد ساحلی لیبی می‌گوید در این فاجعه انسانی، بیش از ۱۱۵ پناهجو ناپدید شده‌اند.

افزون بر این، آژانس پناهندگان و صندوق کمک به کودکان سازمان ملل خواستار آن شده‌اند که نگهداری پناهجویان و مهاجران در اردوگاه‌های لیبی خاتمه یابد. این اردوگاه‌ها به ویژه اردوگاه تاجوره، به خشونت و بدرفتاری با پناهجویان شهرت دارند.  

سازمان جهانی مهاجرت (IOM) می‌گوید دستکم ۳۰۰ نفر، از جمله شماری زن و کودک در قایقی بوده‌اند که در سواحل لیبی درهم شکست و غرق شد. قایق سانحه‌دیده از ۱۲۰ کیلومتری طرابلس عازم جنوب اروپا بود.  اعلام شده که نزدیک ۱۵۰ نفر از امواج دریا نجات یافته‌اند و ۸۴ نفرشان به اردوگاه تاجوره منتقل شده‌اند. این مهیب‌ترین فاجعه انسانی در آب‌های مدیترانه در سال ۲۰۱۹ معرفی می‌شود. س

مسیر مرگ

مدیترانه از خطرناک‌ترین راه‌هایی است که پناهجویان و آوارگان برای رسیدن به اروپا طی می‌کنند. سازمان جهانی مهاجرت می‌گوید ۶۸۰ نفر در شش ماهه نخست سال ۲۰۱۹ در این مسیر جان باخته‌اند. 

اتحادیه اروپا عملیات نجات پناهجویان در سواحل لیبی را اواخر مارس ۲۰۱۹ و پس از وتوی ایتالیا، برای شش ماه متوقف کرد. دولت دست راستی ایتالیا از زمان روی کار آمدن، تصمیمات ضد مهاجرتی سختی اتخاذ کرده و چندین مرتبه جلوی حرکت کشتی‌های حامل پناهجویان نجات یافته در مدیترانه را گرفته است. ایتالیا مقصد اولیه مهاجرانی است که از شمال افریقا و از دریای مدیترانه راهی برای ورود به اروپا می‌جویند.

در حال حاضر هیج کشتی نجات خصوصی در آب‌های مدیترانه حضور ندارد. سازمان آلمانی “Sea- Eye” برای جلب توجه افکار عمومی، تصمیم گرفته که در روزهای آتی یک کشتی را همراه با کشتی “آلان کردی”، وارد محدوده آب‌‌‌های مشرف به سواحل لیبی کند. آلان کردی پسربچه‌ای سوری بود که سال ۲۰۱۵ به همراه مادر و برادرش حین عبور از مدیترانه و در مسیر رسیدن به یونان غرق شد. تصویر جسد این کودک سه ساله در ساحل بودروم ترکیه، وجدان جهانیان را تکان داد و نماد تراژدی انسانی آوارگان و پناهجویان شد.

شکاف در اروپا

اقدام اعتراضی سازمان “Sea-Eye” در حالی انجام می‌گیرد که اتحادیه اروپا  درگیر کشمکش بر سر تقسیم پناهجویان نجات یافته از آب‌های خروشان مدیترانه است. در عین حال، مقامات دولت‌های اروپایی هنوز بر سر مکانیسم امداد و نجات و نحوه مشارکت هر یک در این ماموریت‌ها به توافق نرسیده‌اند.   

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه پیشنهاد کرده که ائتلافی از کشورهای علاقمند، ساز و کاری عاجل برای حل این مشکل فراهم کنند. او چند روز قبل خبر داد که تا کنون ۱۴ کشور موافقت اصولی خود را با  پیشنهاد مشترک فرانسه و آلمان در این زمینه اعلام کرده‌اند

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail