بیش از ۶ هزار مهاجر غیرقانونی در استانبول دستگیر شدند

بیش از ۶ هزار مهاجر غیرقانونی در استانبول دستگیر شدند

مقامات ترکیه می گویند در یک عملیات ضربتی موفق شده اند ظرف دو هفته بیش از ۶ هزار مهاجر از جمله تعدادی اتباع سوریه را که به صورت غیرقانونی در استانبول زندگی می کردند، دستگیر کنند.

این اقدام در چارچوب طرحی برای انجام عملیات همزمان و هماهنگ جهت دستگیری تعداد زیادی از افراد ساکن در بزرگترین شهر ترکیه و در امتداد بالاگرفتن گرایش های ضد مهاجرت دراین کشور صورت گرفته است.

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه در گفتگو با شبکه تلویزیونی ان تی وی ترکیه گفته است: «این عملیات از دوازدهم ژوئیه آغاز شده و ما تاکنون شش هزار و ۱۲۲ نفر را در استانبول دستگیر کرده ایم که نزدیک به سه هزار تن از آنان را اتباع افغانستان تشکیل می دهند.»

وزیر کشور ترکیه همچنین تصریح کرده است که تعداد زیادی از افراد دستگیر و بازداشت شده نیز سوری ها هستند. آقای سویلو در عین حال خبرهای منتشر شه مبنی بر اخراج و بازگرداندن اتباع سوری به کشورشان را تکذیب کرده است.

این درحالیست که تعدادی از سازمان های مردم نهاد در ترکیه پیش از این اعلام کرده بودند که مواردی را شناسایی کرده اند که به موجب آن تعدادی از اتباع سوریه به کشورشان بازگردانده شده اند.

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه با اشاره به کمپ هایی که در استان حاتای واقع در منطقه ای هم مرز با سوریه بنا شده، تاکید کرد: «اتباع سوری دستگیر شده اخراج نمی شوند. وقتی سوری هایی که هویت آنها به ثبت نرسیده و مدارک قانونی ندارند را دستگیر می کنیم آنها را نه اخراج بلکه راهی اردوگاه پناهجویان می کنیم.»

وزیر کشور ترکیه در عین حال تصریح کرد که برخی از اتباع سوریه به خواست و انتخاب خودشان تصمیم گرفته اند به کشورشان بازگردند.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail