ایران: تغییری در سیاست‌های ما در قبال سوریه ایجاد نشده است

یک مقام وزارت امور خارجه ایران گفته است این کشور سیاست خود در قبال سوریه را تغییر نداده است.

حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر امور خارجه ایران گفته است هیچ تغییری در سیاست حمایتی ایران از سوریه ایجاد نشده است.

ایران به کنفرانس سوریه که از امروز در وین برگزار می‌شود، دعوت شده و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه این کشور امروز به وین سفر کرده است.

این در حالی است که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران هم گفته است که کشورش بدون شرط در این مذاکرات حاضر شده است.

در این کنفرانس وزیران امور خارجه آمریکا، روسیه، عربستان سعودی، ترکیه و چند کشور دیگر هم حضور دارند و قرار است وزیران امور خارجه ایران و عربستان فردا، جمعه دیدار کنند.

ایران در جنگ سوریه از حامیان بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه بوده اما عربستان از مخالفان او حمایت می‌کند و کناره‌گیری آقای اسد را تنها راه پایان یافتن جنگی می‌داند که تا کنون بیش از ۲۵۰ هزار کشته بر جای گذاشته است.

آقای شمخانی احتمال همکاری ایران با ائتلاف به رهبری آمریکا برای مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را رد کرده و گفته است ایران “نمی‌تواند با گروه‌هایی که به طور ساختگی با تروریست‌ها مبارزه می‌کنند، وارد همکاری و اتحاد شود.”

هیات ایرانی که به سرپرستی آقای ظریف به وین سفر کرده، شامل امیر عبداللهیان، معاون عربی و آفریقا وزارت امور خارجه و عباس عراقچی، معاون حقوقی و بین‌المللی و مذاکره‌کننده ارشدگفت‌وگوهای هسته‌ای است.

آقای عبداللهیان در مصاحبه با تلویزیون ایران گفته است جمهوری اسلامی از مبارزه با تروریسم و روند سیاسی در سوریه حمایت می‌کند و افرادی که قصد عبور از بشار اسد را دارند، باید بدانند که فقط مردم سوریه باید در باره سرنوشت خود تصمیم بگیرند.

از چند هفته پیش و همزمان با آغاز عملیات هوایی روسیه در سوریه، چندین گزارش‌ تائید نشده‌ از اعزام نیروهای ایرانی به سوریه و اخباری از تلفات نظامیان ایرانی در آن کشور منتشر شده است.

ایران اعلام کرده که در سوریه حضور مستشاری دارد و در صورت درخواست سوریه، احتمال اعزام نیروهای رزمی به این کشور را بررسی خواهد کرد.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail