اروپا خواهان تفاهمی تازه با کشورهای شمال آفریقا بر سر پناهجویان است

اروپا خواهان تفاهمی تازه با کشورهای شمال آفریقا بر سر پناهجویان است

نشست دوروزه سران اتحادیه اروپا در اتریش به پایان رسید. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، اعلام کرد اتحادیه اروپا می‌کوشد با کشورهای شمال آفریقا به تفاهمی چون تفاهم با ترکیه در ارتباط با پناهجویان برسد.
نشست دوروزه سران اتحادیه اروپا در زالتسبورگ اتریش روز پنج‌شنبه ۲۹ شهریور (۲۰ سپتامبر) به پایان رسید. بیشترین بحث‌ها بر سر رسیدن به تفاهم با کشورهای شمال آفریقا در باره پناهندگان بود.
اما رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در ارتباط با موضوع پناهندگی نتوانستند به نتیجه مشخصی برسند. اتحادیه اروپا، از جمله با روی کار آمدن دولت جدید ایتالیا، زیر فشار است. ایتالیا که مرزهای دریایی خود را به شدت به روی پناهجویان بسته خواستار آن شده که همه کشورهای عضو اتحادیه تقسیم عادلانه پناهجویان را بپذیرند.
در چنین شرایطی کشورهای اروپای شرقی عضو اتحادیه چون مجارستان و لهستان به شدت مخالف پذیرش پناهجویان هستند. اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۶ به این موضوع پرداخته که آیا راهی دیگر برای کمک و همبستگی کشورهای شرق اروپا با اتحادیه جز قبول پناهجو وجود دارد یا نه.
راه‌هایی چون حمایت این کشورها از مرزهای اتحادیه اروپا با ارسال ماموران مرزی یا کمک‌های مالی این کشورها برای سامان دادن به امور پناهجویان از جمله پیشنهادهای موجود در این امر هستند.
همکاری مصر با اتحادیه اروپا در رابطه با پناهندگی
در این نشست اگزاویه بِتِل، نخست وزیر لوکزامبورگ، به همراه دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، با تایید سیاست مصر توضیح دادند که از سال ۲۰۱۶ تاکنون در عمل هیچ پناهجویی از این کشور به اتحادیه اروپا نیامده و سیاست مصر در این رابطه بسیار “کارآمد” بوده است.
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در ماه مارس سال ۲۰۱۷ به منظور “حل بحران پناهجویی” به کشورهای شمال آفریقا سفر کرد. او در مصر نکات “برنامه‌ ده‌گانه‌” مصر و آلمان را برای مبارزه با قاچاقچیان انسان و جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی جوانان آفریقای شمالی به اروپا مطرح کرد.
بنا به گزارش خبرگزاری‌ها، بهبود وضعیت پناهندگان در مصر، حمایت مالی بیشتر به پناهجویانی که داوطلبانه به مصر بازمی‌گردند،‌ ایجاد نهادهای دولتی برای رسیدگی به تقاضای پناهجویان، تبلیغ برای استفاده از راه‌های قانونی مهاجرت و ایجاد آن، تقویت روابط اقتصادی میان دو کشور و ایجاد اشتغال، از جمله نکات این برنامه را تشکیل می‌دهند.
در آن موقع سفر مرکل به مصر و تونس با انتقادهای شدید اپوزیسیون، نهادهای حقوق‌بشر و کنش‌گران مدنی همراه بود. حزب سبزهای آلمان در این رابطه از مرکل خواسته بود درباره‌ سرکوب فعالان حقوق‌بشر در مصر، با عبدالفتاح سیسی گفت‌وگو کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه یکی از دیپلمات‌های اتحادیه اروپا در نشست پنج‌شنبه ۲۰ سپتامبر سران اتحادیه اروپا در زالتسبورگ گفت که دولت مصر خواستار نشستی با سران این اتحادیه و مشاوره با آنها در باره “همکاری‌های عمیق” در ارتباط با مهاجرت و اقتصاد است.
سباستیان کورتس، صدراعظم اتریش، که کشورش در حال حاضر ریاست شورای اتحادیه اروپا را به عهده دارد، پیشتر به همراه دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، به مصر رفته و در آنجا در همین مورد با عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر، گفت‌وگو کرده بودند

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail