۳۰ پناهجوی دیگر افغان از آلمان به کابل بازگردانده شدند

پخش زنده

۳۰ پناهجوی دیگر افغان از آلمان به کابل بازگردانده شدند

پرواز چارتری هواپیمای بریتانیایی حامل پناهجویان افغان از فرودگاه فرانکفورت به مقصد کابل، عکس از آرشیو

به رغم وضعیت ناامن و بی‌ثبات افغانستان، دولت آلمان بار دیگر گروهی از پناهجویان افغان را به کشورشان بازگرداند. اخراج گروهی پناهجویانی که تقاضای پناهندگی آنها رد شده با انتقادها و اعتراض‌های زیادی روبرو است.

یک هواپیمای حامل ۳۰ پناهجوی اخراج شده از آلمان بامداد پنج‌شنبه پنجم اردیبهشت (۲۵ آوریل) در فرودگاه کابل به زمین نشست.

روزنامه “دی ولت” به نقل از مسئولان فرودگاه کابل گزارش داد که این هواپیما ساعت هفت و ده دقیقه بامداد به وقت محلی در این فرودگاه به زمین نشسته است.

اخراج گروهی پناهجویان افغان از آلمان که با تقاضای پناهندگی آنها موافقت نشده از دسامبر ۲۰۱۶ آغاز شد و پیش از این ۲۲ بار تکرار شده است.

با احتساب افرادی که روز پنج‌شنبه به کابل بازگردانده شده‌اند شمار پناهجویان اخراجی افغان در دو سال و چند ماه گذشته به ۵۶۳ نفر می‌رسد.

در یکی از موارد اخراج گروهی پناهجویان افغان در ژوئیه سال گذشته، یکی از ۶۹ نفری که به کابل بازگردانده شده بودند اندکی پس از تحویل دادنش به مقامات افغانستان دست به خودکشی زد.

این حادثه و ادامه وضعیت بی‌ثبات و ناامن افغانستان، اخراج گروهی پناهجویان افغان از آلمان را با انتقادهای فراوانی از سوی نهادهای حقوق بشری و برخی احزاب اپوزیسیون آلمان روبرو کرده است.

آلمان یکی از پیش‌شرط‌های بازگرداندن متقاضیان پناهندگی را “امن” ارزیابی شدن وضعیت کشورهای زادگاه یا مبدا آنها عنوان می‌کند. منتقدان می‌گویند تمام شواهد حاکی است که امنیت در افغانستان تضمین شده نیست و بحران و درگیری در این کشور ادامه دارد.

ادامه درگیری و قربانی شدن غیرنظامیان

در افغانستان درگیری و نبرد میان نیروهای دولتی با اسلامگرایان افراطی گروه طالبان و تروریست‌های گروه دولت اسلامی (داعش) به صورت روزمره ادامه دارد و کمتر روزی است که شهروندان غیرنظامی قربانی این درگیری‌ها نشوند.

در تازه‌ترین نمونه از این درگیری‌ها، هفته گذشته وزارت مخابرات افغانستان هدف یک حمله تروریستی بود که “داعش” مسئولیت آن را بر عهده گرفت. در این حمله دست‌کم ۱۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

بر پایه گزارش سازمان ملل متحد در سه ماهه نخست سال میلادی جاری ۵۸۱ شهروند غیرنظامی در درگیری‌ها در افغانستان کشته و ۱۱۹۲ نفر مجروح شده‌اند. در عین حال شمار قربانیان در این سه ماه به نسبت دوره مشابه سال گذشته ۲۳ درصد کاهش یافته است.


به نظر می‌رسد کاهش شمار قربانیان غیرنظامی در سه ماهه نخست سال جاری میلادی الزاما به معنای کاهش تعداد آنها در طول سال نباشد. گروه طالبان حدود دو هفته پیش، از آغاز “حملات بهاره” خود در افغانستان خبر داد.

شبه‌نظامیان طالبان، به خصوص با پایان فصل زمستان، به طور مرتب به پاسگاه‌ها و ایستگاه‌های بازرسی نیروهای دولتی حمله می‌کنند و تنها در نیمه نخست ماه آوریل ۲۵۰ نفر از نیروهای امنیتی و انتظامی افغانستان در مناطق مختلف این کشور کشته شده‌اند.

دور جدید گفت‌وگوهای طالبان و آمریکا

به موازات ادامه بحران و درگیری‌های نظامی در افغانستان، تلاش‌هایی نیز برای پایان دادن به این وضعیت از طریق گفت‌وگوهای سیاسی در جریان است. در ماه‌های گذشته چند دور مذاکره مستقیم میان نمایندگان دولت آمریکا با مقام‌های ارشد طالبان برگزار شده که یکی از اهداف آن انجام مذاکرات میان اسلامگرایان افراطی و دولت مرکزی عنوان می‌شود.

به نوشته روزنامه “دی‌ولت” یکی از سخنگویان طالبان اعلام کرده که دور جدید گفت‌وگو میان نمایندگان این گروه و آمریکا “در روزها یا هفته‌های آینده” در دوحه، پایتخت قطر، انجام می‌شود.

قرار بود شنبه و یک‌شنبه گذشته نمایندگان دو طرف گفت‌وگوی مقدماتی را در دوحه آغاز کنند و دولت افغانستان قصد داشت یک هیئت ۲۵۰ نفری را به این منظور به قطر اعزام کند. ظاهرا طالبان، از جمله به دلیل پرشمار بودن هیئت دولت افغانستان، از مذاکره با آنها خودداری کرده است.

یکی از درخواست‌های گروه طالبان در مذاکره با مقامات آمریکایی خروج نظامیان آمریکا از افغانستان است که گفته می‌شود رئیس جمهوری ایالات متحده پیشتر برای آن برنامه‌ریزی کرده است. مطابق گزارش‌ها دونالد ترامپ قصد دارد تا پایان بهار ۲۰۱۹ بخشی از سربازان آمریکایی مستقر در افغانستان را به کشور بازگرداند. ایالات متحده در حال حاضر حدود ۱۴ هزار نظامی در افغانستان دارد و گمان می‌رود پنج تا هفت هزار نفر آنها تا چند ماه دیگر به کشورشان بازگردند

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail