پناهجویان ترک که افشای هویت شدند در آلمان می‌مانند

پناهجویان ترک که افشای هویت شدند در آلمان می‌مانند

آن دسته از شهروندان ترکیه که اطلاعات‌شان طی دستگیری وکیل معتمد سفارت آلمان در آنکارا لو رفته، تحت حمایت برلین قرار خواهند داشت و اخراج نمی‌شوند. هویت دستکم ۸۳ متقاضی پناهندگی در جریان این دستگیری آشکار شد.

سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی ترکیه، با دستگیری وکیل سفارت آلمان در آنکارا، به داده‌های حساس ۴۷ پرونده تقاضای پناهندگی  دسترسی یافته‌اند. نمایندگان عضو کمیته داخلی مجلس آلمان از تصمیم این کمیته برای حق حضور ۸۳ فرد مرتبط با این پرونده‌ها در آلمان خبر داده‌اند. از آنجا که بخشی از این پرونده‌ها خانوادگی بوده، پای سرنوشت ۸۴ نفر در میان ماجراست.

لارس کاستلوچی، نماینده مجلس از حزب سوسیال دمکرات می‌گوید اداره فدرال پناهندگی و مهاجرت، رسیدگی و حمایت از ۱۸ پرونده را تضمین کرده و ۲۷ درخواست نیز به سرعت پذیرفته شده‌اند: «در دو پرونده هم که پناهندگی پذیرفته نشده، هیچ خطری متوجه دیپورت افراد نیست.»

یلماز. س، وکیل معتمد سفارت آلمان، روز ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۹ در آنکارا دستگیر شده و از آن زمان تا کنون در زندان به سر می‌برد. دادستانی ترکیه، او را که هنگام بازداشت مدارک مربوط به پناهندگی و مهاجرت ده‌ها شهروند ترک را همراه داشت، به جاسوسی متهم  و پرونده او را “سری” عنوان کرده است.

یلماز. س به نمایندگی از سفارت آلمان در ترکیه، مامور بررسی و ارزیابی اطلاعات مربوط به متقاضیان پناهندگی در آلمان بود. وکیل شماری از متقاضیانی که اطلاعات‌شان لو رفته، گفته است: «ظاهرا از جمله وظایف یلماز. س این بود که ببیند آیا علیه متقاضیان پناهندگی پرونده‌ای در دستگاه قضایی ترکیه وجود دارد و آیا در صورت بازگشت آنها به این کشور، خطری متوجه آنها هست یا خیر.

دستگیری و ماموریت مناقشه‌برانگیز

وزارت خارجه و وزارت کشور آلمان می‌گویند این گونه همکاری‌ها با وکلا، شیوه‌ای معمول در سراسر اروپاست. هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان پس از برملا شدن این موضوع در اواخر ماه نوامبر، مراتب اعتراض برلین را به همتای ترک خود ابراز کرد اما عملکرد این وزارت‌خانه به شدت با انتقاد نمایندگان مجلس سراسری روبرو شده است.

فراکسیون حزب‌چپ‌ها در مجلس فدرال آلمان، سوال کرده که چرا چنین حجمی از اطلاعات حساس افراد در دست کسانی در کشوری چون ترکیه باشد. اولا جلبکه، نماینده این حزب یادآوری کرده که دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی ترکیه پیوسته در تلاش دستیابی به اطلاعات شخصی دیگران هستند و فاش شدن هویت متقاضیان یک “سهل‌انگاری محض” است.

پیش از این، رئیس گروه پارلمانی آلمان و ترکیه از حزب چپ‌ها، گفته که دستیابی آنکارا به اطلاعات بسیار حساس شهروندان متقاضی پناهندگی در آلمان، صدها ترک دیگر را در معرض خطر سرویس‌های اطلاعاتی ترکیه و عوامل امنیتی اردوغان قرار می‌دهد.»

سخنگوی امور مهاجرتی فراکسیون حزب سبزها نیز با ابراز نگرانی از سرنوشت شهروندان مرتبط با اطلاعات علنی شده، اعلام کرده که وکیل یاد شده، روی هم رفته ۲۸۳ تقاضا همراه خود داشت.

اشپیگل آنلاین پیش‌تر گزارش داده که متقاضیان مربوطه عمدتا چهره‌های شاخص کرد و نزدیکان جنبش گولن هستند؛ کسانی که آنکارا آنها را به فعالیت تروریستی و همدستی با کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ متهم می‌کند.

کشمکش برلین و آنکارا

دولت ترکیه بارها آلمان را متهم کرده که “کودتاگران” را پناه می‌دهد و از برلین خواسته که نظامیان و فعالانی را که پس از کودتای نافرجام به این کشور گریخته‌اند، تحویل دهد.

گونتر بورکهارد، مدیر سازمان دفاع از پناهندگان (Pro Asyl) ضمن محکوم کردن این اقدام ترکیه به وزارت خارجه آلمان و اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی گفته است: «این بدترین اتفاقی بود که می‌توانست بیفتد.»

او از هر دو نهاد دولتی خواسته است که روشن کنند اسناد افرادی که از آلمان تقاضای پناهندگی کرده بودند از چه راهی و به چه دلیل همراه با این وکیل به ترکیه فرستاده شده است و وکیل یاد شده قرار بوده کدام تحقیقات را در مورد آنها انجام دهد؟ به گفته او دستکم یکی از این نهادها در این رابطه به شدت با “ساده‌لوحی” رفتار کرده است.

روزنامه “دی ولت” گزارش داده که این وکیل هم‌زمان برای دولت‌های نروژ و هلند نیز کار می‌کرد. بیژن جیرسرایی، نماینده ایرانی‌تبار فراکسیون حزب “دمکرات آزاد” به دی ولت گفته است که این “یک اقدام هدفمند” ترکیه برای دستیابی به اطلاعات اپوزیسیون و تعقیب آنهاست.

وزارت خارجه آلمان هم اینک هرگونه همکاری با وکلا برای تحقیق درباره تقاضاهای پناهجویی را به حالت تعلیق درآورده است.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail