واکنش‌ها به سخنان وزیر کشور آلمان در ارتباط با مهاجران

واکنش‌ها به سخنان وزیر کشور آلمان در ارتباط با مهاجران

هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان
سخنان هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان که رفتار تظاهرکنندگان معترض در ایالت زاکسن را “قابل‌ درک” ارزیابی کرده و گفته بود مهاجرت “مادر تمامی مشکلات” آلمان است، واکنش‌های فراوانی در این کشور به همراه داشته است.
سخنان هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان واکنش‌های فراوانی را در آلمان به همراه داشته است. حزب چپ‌های آلمان و حزب “آلترناتیو برای آلمان” از جمله احزابی هستند که در این باره اظهار نظر کرده‌اند.
هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان که عضو حزب سوسیال مسیحی این کشور است، در یکی از نشست‌های گروه ایالتی این حزب در براندنبورگ برای اولین بار در ارتباط با رویدادهای جنجال‌برانگیز و پرتنش شهر کمنیتس در ایالت زاکسن آلمان اظهارنظر کرده و مهاجرت را “مادر تمامی مشکلات سیاسی آلمان” معرفی کرده است.
حزب چپ‌های آلمان به شدت به سخنان اخیر هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان، در باره مهاجرت اعتراض کرده است.
اولا یلبکه، سخنگوی فراکسیون این حزب در مجلس نمایندگان آلمان “بوندس تاگ” روز پنج‌شنبه ۱۵ شهریور (۶ سپتامبر) در برلین گفت: «به تدریج تصور می‌کنم که وزیر کشور آلمان پدر همه مشکلات نژادپرستانه است.»

خانم یلبکه افزود این که گفته می‌شود مهاجرت ریشه نژادپرستی است افسانه‌ای بیش نیست و صاحبان چنین دیدگاهی با بدترین شیوه می‌کوشند موقعیت مجرمان و قربانیان را در جامعه جا‌به‌جا کنند.
یان کورته، رئیس فراکسیون حزب چپ‌های آلمان در مجلس نمایندگان آلمان “بوندس تاگ” نیز در این باره گفت: «دولت آلمان باید نسبت به اظهارات وزیر کشور واکنش نشان داده و اعلام کند که موضع‌گیری وزیر کشور با موضع گیری دولت آلمان فرق می‌کند.»
اولریش لیلی، رئیس انجمن رفاه مسیحیان پروتستان در آلمان، اظهارات هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان را توهین به مهاجران آلمان ارزیابی کرده است.
اولریش لیلی روز پنج‌شنبه ۱۵ شهریور (۶ سپتامبر) در برلین گفت هورست زهوفر با این سخنان به میلیون‌ها مهاجری توهین کرده که در آلمان به‌سر می‌برند و زندگی در آلمان بدون این مهاجران ناممکن است.
اولریش لیلی در ادامه گفت “حکومت پدری” به‌جای تعیین مهاجرت به عنوان “مادر همه مشکلات” باید برنامه‌ای برای زندگی شهروندان در کنار هم تنظیم کند. او گفت: «ما امروز باید مسائل سرزمین خود را در حالی که متنوع‌تر، پیرتر و دیجیتالی‌تر می‌شود، تنظیم کنیم.»
حزب راست‌گرای “آلترناتیو برای آلمان” اما نسبت به سخنان هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان واکنشی مثبت نشان داده و از این سخنان خشنود است.
آلکساندر گاولاند، رئیس این حزب در گفت‌وگویی با خبرنگار نشریه آلمانی “نویه اسنابروکر تسایتونگ” نظر خود را نسبت به سخنان وزیر کشور آلمان ابراز کرد. این گفت‌وگو قرار است روز جمعه ۱۶ شهریور (۷ سپتامبر) در این نشریه منتشر شود.
گاولاند گفت: «تحلیل زهوفر کاملا درست است.» او در ادامه تاکید کرد که اشکال کار آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان است که مشکلات بسیاری بر سر راه وزیر کشور آلمان قرار داده است

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail