هشدار کمیساریای پناهندگان: اتیوپی در مسیر یک فاجعه انسانی

هشدار کمیساریای پناهندگان: اتیوپی در مسیر یک فاجعه انسانی
November 17, 2020
بر اساس آمار کمیساریای پناهندگی سازمان ملل بیش از ۲۷هزار نفر از درگیری‌های رخداده در اتیوپی گریخته و به کشور همسایه سودان پناه برده‌اند. دولت قرار است عملیات نظامی نهایی علیه شورشیان را طی روزهای آینده اجرا کند.
سازمان ملل نگران است که در منطقه تیگرای در اتیوپی جمعیت بزرگی از ساکنان از محل سکونت خود بیرون رانده شوند. کمیساریای پناهندگان سازمان ملل می‌گوید، در صورتی که امکان دسترسی و امنیت مهیا باشد، خود را برای امدادرسانی آماده کرده است.
نیروی هوایی اتیوپی بار دیگر اهدافی را در تیگرای بمباران کرد.ابی احمد علی، نخست‌وزیر اتیوپی اعلام کرده است که مهلت سه روزه به پایان رسیده و عملیات نهایی پیگرد جزایی طی روزهای آتی آغاز خواهد شد.
در منطقه تیگرای نیرویی به نام “جبهه آزادیبخش خلق تیگرای” قدرت را در دست گرفته است و مستقل عمل می‌کند. درگیری روزهای گذشته ارتش اتیوپی با این نیرو به آوارگی‌های گسترده اهالی به سوی سودان انجامیده است. گفته می‌شود که روزی ۴ هزار نفر از خانه و کاشانه خود آواره می‌شوند.
کینئا یادتا، وزیر دفاع اتیوپی (عکس) در گفت‌وگو با دویچه‌وله گفت که حمله نهایی قرار است در عرض یک هفته به پایان برسد. او افزود: «این بدان معناست که این گروه‌ها کاملا تحت کنترل دولت درخواهند آمد و دادگاهی خواهند شد.»
وزیر دفاع اتیوپی گفت: «مسئله بر سر پیروزی نیست، مسئله بر سر حاکمیت قانون است و به محاکمه کشاندن این افراد خودسر است.»
دولت آدیس آبه‌با پس از ماه‌ها تنش، چندی پیش حملاتی را در این منطقه واقع در شمال کشور آغاز کرده است

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail