هشدار نسبت به “مهاجرت خلبان‌های ایرانی به کشورهای همسایه

هشدار نسبت به “مهاجرت خلبان‌های ایرانی به کشورهای همسایه”

یک نماینده مجلس نسبت به مهاجرت خلبانان خطوط هوایی ایران به کشورهای همسایه هشدار داد. وضعیت اقتصادی کشور و تفاوت چشمگیر حقوق پرداختی خطوط داخلی و خارجی از جمله دلایل این مهاجرت است. فرار نخبگان اما فقط مختص خلبانان نیست.
هادی بهادری، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، روز دوشنبه ۲۳ مهرماه (۱۵ اکتبر) از “روند مهاجرت خلبانان ایرانی به کشورهای آسیایی به‌ویژه کشورهای منطقه” ابراز نگرانی کرد و نسبت به آن هشدار داد.
در سال‌های گذشته، موضوع مهاجرت خلبانان همواره مطرح شده، به طوری که یک روز مهاجرت این افراد به ترکیه گفته شده و روزهای دیگر کشورهایی مانند امارات و هند مطرح می‌شود.». او در عین حال اذعان کرده است که “معضل مهاجرت نخبگان” تنها مختص خلبانان نیست و “بسیاری از اقشار کشور را شامل می‌شود”.
از نظر عضو کمیسیون عمران مجلس، مهاجرت خلبانان دلایل مختلفی دارد که “نبود بازار کار و کاهش آمار پروازهای هوایی داخل کشور” یکی از آنهاست.
مهاجرت خلبان‌های ایرانی به کشورهای همسایه که نماینده ارومیه در مجلس نسبت به گسترش آن هشدار داده است، پدیده جدیدی نیست. این مسئله در سال‌های گذشته، بخصوص در سال‌های ۹۳ و ۹۴ خورشیدی نیز از موضوعات مورد بحث رسانه‌ها بود.
برخی مسئولان صنعت هوایی ایران نیز مردادماه سال ۹۳ از مهاجرت خلبانان ایرانی به ترکیه خبر داده بودند. مهدی ایرانمنش، مدیر انجمن ملی پرواز ایران، همان‌زمان با اشاره به مهاجرت خلبانان ایرانی گفته بود که “ترکیش ایرلاین” با برگزاری دو همایش، خلبانان زبده و دانش‌آموختگان ایرانی این رشته را برای فعالیت در ناوگان هوایی ترکیه انتخاب کرده است.

بر اساس گزارش‌های متعددی در رسانه‌های ایران، میان سال‌های ۹۰ تا ۹۳ شمار قابل توجهی از نیروهای متخصص صنعت هوایی ایران در بخش‌های خلبانی، مهمان‌داری و متخصصان بخش‌های گوناگون پرواز به کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله امارات متحده عربی، قطر و کویت مهاجرت کرده و در خطوط هوایی این کشورها مشغول به کار شده‌اند. حتی برخی منابع مدعی شده بودند که تنها از شرکت هواپیمایی ملی ایران (هما) تا اواسط سال ۹۳ دست‌کم ۱۰۰ نیروی متخصص از جمله خلبان، مهندس پرواز، میهمان‌دار مجرب و کارشناس بخش‌های گوناگون پرواز، به کشورهای حاشیه خلیج فارس مهاجرت کرده‌اند.
طبق آمارهای رسمی، بین چهار تا پنج میلیون مهاجر ایرانی در ۲۲ کشور جهان سکونت دارند که سهم آمریکا از این لحاظ از همه بیشتر است. بیش از یک چهارم ایرانیان مقیم آمریکا نیز دارای مدارک کارشناسی ارشد و دکترا هستند. به گزارش هفته‌نامه “متن”، پس از آمریکا، به ترتیب امارات متحده عربی، بریتانیا، کانادا و آلمان بیشترین مهاجران ایرانی را در خود جای داده‌اند

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail