نتیجه یک تحقیق: اروپا مقصد غایی مهاجران نیست

موسسه “جمعیت و توسعه” در برلین می‌‌گوید مهاجرت به دلایل مختلفی از جمله روند جهانی شدن صورت می‌گیرد و صرفا ناشی از فقر و تنگدستی نیست. با وجود نیاز اروپا به نیروی کار و جمعیت مولد ، آمریکا قبله آمال اکثر مهاجران است.

مطالعه‌ای علمی که روی آینده مهاجرت جهانی و مقصد مهاجران صورت گرفته، نشان می‌دهد که اروپا لزوما  منزلگاه نهایی و ایده‌آل نیست. این پروژه تحقیقی در انستیتو “جمعیت و توسعه” در برلین انجام گرفته است، مرکزی که در سال ۲۰۰۰ پایه گذاری شده و یک اتاق فکر مستقل برای بررسی تحولات منطقه‌ای و جهانی در علم جمعیت‌شناسی به شمار می‌رود.

گزارش ۹۰ صفحه‌ای این انستیتو بر مسائلی چون دلایل مهاجرت، تفاوت‌های منطقه‌ای و سوالاتی از این دست استوار است که “ترک دیار چه موقع اجتناب‌ناپذیر می‌شود؟”

آدریان هایرمان، کارشناس علوم سیاسی که از همکاران این پروژه بوده به دویچه وله می‌گوید، مهاجرت همیشه وجود داشته اما در گذشته مردم عمدتا برای زیستن در جایی جدید دست به مهاجرت می‌زدند اما امروزه علت‌های دیگری برای ترک زادگاه وجود دارد: «نخست مهاجرت‌های انسانی که ناشی از پیگرد یا جنگ است و دوم مهاجرت‌های هدفمند برای تحصیل یا پیوندهای خانوادگی.»

تحقیق مربوطه نشان می‌دهد که آمیزه‌ای از دو دلیل یاد شده نیز می‌توانند عامل مهاجرت باشند و مهم‌تر از همه آن که جهانی سازی (گلوبالیزاسیون) بسیاری از مردم را خواهی نخواهی به مهاجرت و جابجایی‌های مداوم سوق داده است.

عامل اقتصادی در مهاجرت نقش دارد و بررسی‌ها نشان میدهد که بسیاری از مردم کشورهای جهان سوم به خاطر شکاف فاحش رفاهی در جهان صنعتی و رو به توسعه و به منظور ارتقای سطح زندگی خود مهاجرت می‌کنند. طبق پژوهش یاد شده، مهاجران گروه سنی ۲۰ الی ۳۹ ساله، کسانی هستند که برای یافتن کار و به دلیل نبود ساختارهای اشتغال‌ آفرین، کشورهای خود را ترک می‌کنند.

 با این همه، نتیجه تحقیق تاکید می‌کند که مهاجران، تنها فقرا و تهیدستان مناطق خاصی از دنیا نیستند.

به گفته انستیتو “جمعیت و توسعه”، تعداد مهاجران در سراسر دنیا در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۲۵۸ میلیون نفر بوده است. این بدان معناست که این افراد در سرزمین‌هایی زندگی می‌کنند که در آن زاده نشده‌اند. موسسه نظرسنجی گالوپ نیز اعلام کرده که این رقم در سال‌های آتی به ۷۵۰ میلیون نفر خواهد رسید؛ چیزی معادل ۱۵درصد کل جمعیت بالغ دنیا.

آمریکا سرزمین موعود مهاجران

نظرسنجی موسسه گالوپ نشان می‌دهد که ۳۳درصد از جمعیت جنوب آفریقا در سودای مهاجرت به سر می‌برند. در کشورهای آمریکای لاتین و ناحیه کاریبیک، این میزان به ۲۷ درصد می‌رسد و در خاورمیانه و شمال آفریقا ۲۴ درصد می‌شود. کشورهای آسیایی با هفت الی هشت درصد، کمترین آمار را در این زمینه دارند.

آدریان هایرمان، همکار موسسه “جمعیت و توسعه” می‌گوید شاید در سال‌های اخیر مهاجرت به برخی نقاط اروپا جذاب بوده باشد، اما در قیاس با موج مهاجرت از آمریکای لاتین به ایالات متحده، می‌بینیم که اتحادیه اروپا ایستگاه رویایی اکثر مهاجران نیست.

آمریکا حتی برای مهاجرانی که در اروپا حضور دارند نیز مقصد نهایی و غایی محسوب می‌شود. موسسه گالوپ می‌گوید نظرسنجی از افراد مختلف نشان داد که  ۲۱درصد، یعنی یک پنجم کسانی که شاید روزی دست به مهاجرت بزنند، به آمریکا فکر می‌کنند. گالوپ آمار این عده را ۱۵۸ میلیون نفر قید کرده است. آلمان، فرانسه و بریتانیا، به ترتیب برای ۴۲، ۳۶ و ۳۴ میلیون نفر مقصدهایی جذاب بوده‌اند.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail