مصوبه جدید دولت آلمان؛ سختگیری با پناهجویان

  1. مصوبه جدید دولت آلمان؛ سختگیری با پناهجویان

کابینه آنگلا مرکل طرح مورد مناقشه وزیر کشور برای تسریع بازگرداندن پناهجویانی که تقاضای آنها رد شده را تصویب کرد. در این مصوبه همچنین تدابیری برای جذب و ادغام بهتر پناهجویان در جامعه آلمان پیش‌بینی شده است.

هیئت دولت ائتلافی آلمان در نشست روز چهارشنبه ۲۸ فروردین (۱۷ آوریل) طرح وزیر کشور، هورست زهوفر موسوم به “قانون بازگشت نظام‌مند”  پناهجویان را تصویب کرد.

بنا بر گزارش‌ها، بر پایه این قانون قرار است اخراج پناهجویانی که تقاضای پناهندگی آنها رد شده با سرعت بیشتری انجام شود. طرح‌های زهوفر برای برخورد سختگیرانه‌تر با این دسته از پناهجویان و در خواست او برای تسهیل استرداد پناهندگان مجرم به کشورشان در دولت ائتلافی آنگلا مرکل نیز بسیار مورد مناقشه بوده است.

به طور معمول پناهجویانی که با درخواست پناهندگی آنها در آلمان موافقت نمی‌شود و قرار است اخراج شوند تا فرارسیدن زمان اخراجشان در اقامتگاه‌های ویژه‌ای نگهداری می‌شوند. با توجه به پرشدن ظرفیت این اقامتگاه‌ها، مطابق طرح وزیر کشور این افراد را می‌توان به بازداشتگاه‌های معمولی نیز منتقل کرد.

این مسئله با انتقاد و مخالفت شدید گروه‌های مدافع حقوق پناهجویان و دو حزب اپوزیسیون، سبزها و چپ آلمان روبرو شده است. پناهجویانی که مدارک معتبر در اختیار ندارند یا بازگرداندن آنها در دستور کار نیست، مدت‌ها در آلمان بلاتکلیف می‌مانند و به اصطلاح “تحمل” می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، طرح مصوب هیئت دولت در نشست روز چهارشنبه، برای پناهجویانی که مدارک شناسایی معتبر ندارند یا هویت واقعی خود را پنهان می‌کنند تعریف جدیدی در نظر گرفته و آنها را “اشخاص تحمل شده با هویت احراز نشده” می‌خواند

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail