مرکل برای حل بحران پناهجوی راهی اردن شد.

مرکل برای مذاکره در مورد سیاست پناهجویی راهی لبنان و اردن شد

لبنان و اردن دو متحد اصلی آلمان در راستای سیاست‌های پناهجویی هستند. آنگلا مرکل در اوج بحران داخلی بر سر همین مسئله راهی پایتخت‌های دو کشور شده است. احتمال می‌رود او وعده کمک‌های مالی بیشتری را به این دو کشور بدهد.
در حالی‌که بحران پناهجویی و اختلاف نظر میان صدراعظم و هرست زهوفر وزیر کشور آلمان به اوج خود رسیده، آنگلا مرکل راهی اردن و لبنان شد؛ دو کشوری که با در نظر گرفتن مساحت جغرافیایی‌شان، بیشترین شمار پناهجویان از سوریه را پذیرا شده‌اند.
آنگلا مرکل قرار است در عمان، (امان) پایتخت اردن از دانشگاه “آلمانی اردنی” (GJU) بازدید و با دانشجویان گفتگو کند. او همچنین با ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن نیز دیدار خواهد کرد. در لبنان نیز بازدید از یک مدرسه که در شیفت بعدازظهر به کودکان سوری تعلیم می‌دهد و همچنین گفتگو با میشل عون، رییس‌جمهور این کشور در دستور کار سفر صدراعظم آلمان قرار دارد.
اردن و لبنان به ویژه از زمان شروع جنگ سوریه به مهمترین ‌هم‌پیمانان اروپا بدل شده‌اند. تا پایان سال ۲۰۱۷ نزدیک شش میلیون شهروند سوری کشور را ترک کردند. بیشتر این مهاجران به کشورهای همسایه نظیر ترکیه، لبنان و اردن پناه برده‌اند.
آلمان به اردن و لبنان برای پناه دادن به این مهاجران کمک مالی می‌کند و پس از آمریکا، دومین کشوری است که بیشترین کمک‌های مالی را در این زمینه اختصاص داده است. این سیاست در راستای جلوگیری از آمدن پناهجویان به اروپا به ویژه آلمان بوده و برای همین نیز سعی بر آن بوده تا برای پناهجویان در کمپ‌های پناهجویی در کشورهای همسایه امکانات اقامتی فراهم شود.
نهادهای امدادی و بشردوستانه هر چند از اقدام آلمان استقبال کرده‌اند، اما در عین حال خواستار آن شده‌اند تا این کشور تعهدات مالی بلند‌مدت را برای منطقه درنظر بگیرد.
به گفته رالف آخن‌باخ، رییس کمیته بین‌المللی نجات (IRC) جنگ سوریه از هفت سال پیش ادامه داشته و “تصور اینکه پناهجویان تنها برای سه تا شش ماه تأمین شوند و بعد از آن به کشورشان بازگردند، غیرواقعی است.”
وضعیت دشوار پناهجویان در کشورهای همسایه
کمیته بین‌المللی نجات شمار پناهجویان سوری در اردن را یک میلیون و سیصد هزار نفر برآورد کرده است.
اردن مجموعا ۹ میلیون و پانصد هزار نفر جمعیت دارد. از میان این تعداد پناهجو حدودا ۷۰۰ هزار نفر به طور رسمی به ثبت رسیده‌اند. بیش از نیمی از پناهجویان فاقد مدارک قانونی هستند و به این ترتیب امکان کار، تحصیل یا استفاده از امکانات بهداشتی و پزشکی را ندارند.
در حالی که در اردن پناهجویان در کمپ‌های بزرگ اسکان داده شده‌اند، در لبنان وضعیت دیگری حاکم است. به گفته بنته شلر، رییس شعبه لبنان بنیاد هاینریش بل وابسته به حزب سبزها، در این کشور “تنها چند اقامتگاه رسمی پناهجویی وجود دارد و بیشترین پناهجویان در چادرهای موقتی یا خرابه‌ها زندگی می‌کنند.”
با این حال عفو بین‌الملل وضعیت اقامتگاه‌های پناهجویی در مرز سوریه با اردن را “فاجعه‌بار” خوانده است. به گفته این سازمان کمبودهای زیادی در زمینه تأمین غذا، ارائه خدمات بهداشتی و پزشکی و اسکان پناهجویان در این منطقه وجود دارد.
به گفته سازمان ملل حدود سه چهارم پناهجویان سوری ساکن در لبنان پایین‌تر از خط فقر زندگی می‌کنند.
بیشتر این پناهجویان در ساختمان‌های پرجمعیت در محله‌های شلوغ سکونت دارند که همین امر به گفته شلر موجب شده تا شهروندان سوری در لبنان با وضعیت دشواری دست و پنجه نرم کنند. دولت لبنان از سال ۲۰۱۶ ثبت‌نام پناهجویان توسط کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در این کشور را ممنوع کرده است.
اخیرا وزیر خارجه لبنان اعلام کرد که این کشور ویزای کارکنان این نهاد را تمدید نخواهد کرد. به اعتقاد شلر این سخنان نشان‌دهنده این است که لبنان “در درازمدت حضور این پناهجویان در خاک خود را تحمل نخواهد کرد.”
به گفته او مقام‌های لبنان خواستار کمک بیشتر به این کشور و یافتن راه‌حلی برای مشکل هستند.
ناظران بر این باورند که صدراعظم آلمان با توجه به اختلاف‌نظرهای شدید داخل کشور در مورد مسئله پناهجویی سفر راحتی به اردن و لبنان نخواهد داشت. هرچه وضعیت پناهجویان در لبنان و اردن وخیم‌تر شود، احتمال مهاجرت آنان به اروپا افزایش خواهد یافت به همین دلیل نیز دولت آلمان شدیدا به این دو کشور به عنوان متحد در منطقه نیاز دارد. از همین رو احتمال زیادی وجود دارد که مرکل وعده کمک‌های مالی بیشتری را به لبنان و اردن بدهد.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail