مرزهای بسته یونان به روی پناهجویان

  1. ج

یونان: باز شدن مرز مقدونیه دروغ است

بیش از ۲۰۰۰ پناهجوی مستقر در یونان به راه افتاده‌اند تا با گذار از مرز مقدونیه شمالی به اروپای مرکزی برسند. مقامات یونانی هشدار داده‌اند که مرز مقدونیه مسدود است. کمپ تسالونیکی ملهتب است. پلیس و پناهجویان درگیر شدند.

سه روز قبل، انتشار خبر باز شدن مرز یونان و مقدونیه شمالی در فضای مجازی، ولوله‌ای نزد پناهجویان حاضر در یونان برانگیخت. صد‌ها متقاضی پناهندگی در اردوگاه تسالونیکی به راه افتاده‌اند تا با عبور از این مرز، رهسپار اروپای مرکزی شوند. وزیر مهاجرت و پناهندگی یونان با تاکید بر دروغ بودن این خبر، از پناهجویان خواسته به کمپ‌هایشان برگردند. 

در اوج بحران پناهجویی، نوار مرزی یونان و مقدونیه شمالی، حصارکشی شده و نظارت شدید امنیتی در مرز ادامه دارد. یونان از طریق مقدونیه شمالی، به صربستان و مجارستان راه پیدا می‌کند. این همان مسیری است که یک میلیون نفر در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ از طریق آن خود را به آلمان رساندند.

Griechenland Flüchtlinge Protest in Athen

در آتن هم پناهجویان تحرکات مشابهی داشته‌اند. روز جمعه پنجم آوریل (۱۶ فروردین) ۳۰۰ پناهجو در ایستگاه مرکزی راه آهن آتن بست نشستند. آنها می‌خواستند با یکی از قطارها به سمت مرز مقدونیه حرکت کنند. این تحصن که شامگاه جمعه به پایان رسید، باعث توقف چند ساعته برنامه قطارها شد.

با وجودی که مسیر بالکان به اروپای مرکزی بسته است، بسیاری از پناهجویان همچنان امیدوارند که با طی این راه خود را به مقصد مورد نظر در اروپا برسانند. شایعه‌ فضای مجازی این بود که اگر جمع کثیری از پناهجویان به سمت مرز مقدونیه شمالی بروند، حصارهای مرزی برچیده خواهند شدتبلیغات

وزارت مهاجرت یونان می‌گوید افراد تندرو شایعاتی را با اهدافی خاص پخش کرده‌اند. دیمتریس ویستاس در تلویزیون سراسری یونان اعلام کرد: «همین حالا نیز ۷۰۰ نفر در اردوگاهی در نزدیکی مرز مقدونیه حضور دارند و اگر مرز باز شده بود، آنها آنجا نبودند.»

کمیساریای امور پناهندگان سازمان ملل نیز به پناهجویان هشدار داده که شایعه باز شدن مرز مقدونیه را باور نکنند. علاوه بر مقامات دولتی یونان، سازمان‌های امدادرسانی نیز از پناهجویان خواسته‌اند به کمپ‌های خود باز گردند.

Griechenland Flüchtlinge verlassen Flüchtlingscamp bei Diavata

با این همه و به خاطر مقاومت پناهجویان، تنش بین آنها و مسئولان اردوگاه‌ها از دو روز قبل بالا گرفته است. با تداوم راهپیمایی و تظاهرات، پلیس ضد شورش یونان برای متفرق کردن تظاهرکنندگان وارد میدان شد.

روز جمعه حدود ۵۰۰ نفر از پناهجویان کوشیدند موانعی را که پلیس برای جلوگیری از خروج آنها گذاشته بود، خراب کنند. تعدادی از آنها به سمت پلیس سنگ پرتاب کردند. پلیس نیز با اسپری فلفل به مصاف آنها رفت.

پلیس یونان گلایه کرده که برخی از پناهجویان مستقر در اردوگاه دیاواتا در نزدیکی تسالونیکی، از زن‌ها و بچه‌ها به عنوان سپر در برابر پلیس و عبور از موانع جاده استفاده می‌کنند. مدیر این اردوگاه نیز گفته که تعدادی از پناهجویان با اقدام‌های تندروانه، موجب تشدید تنش می‌شوند.

در این میان بلغارستان در واکنش به فشار پناهجویان، تدابیر مراقبتی در مرزهای خود با این کشور را تشدید کرد. وزیر کشور بلغارستان از تلاش مهاجران غیرقانونی برای عبور از مرز خبر داد و در پارلمان این کشور گفت تعداد مهاجرانی که در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ در مرزهای این کشور دستگیر شده‌اند، ۱۱۲ نفر است.

خبر باز شدن مرزهای اروپا، گروهی از پناهجویان حاضر در ترکیه را نیز به صرافت ورود به یونان انداخت اما پلیس ترکیه، ۴۹۶ پناهجو را که از طریق شبکه‌های مجازی سازماندهی شده بودند، در ترمینال‌های شهر ادرنه دستگیر کرد. خبرگزاری آناتولی نوشت اکثر دستگیرشدگان ایرانی هستند

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail