مجارستان در ۲۱ مورد به پناهجویان “گرسنگی داده” است

  1. ج

مجارستان در ۲۱ مورد به پناهجویان “گرسنگی داده” است

اقامتگاه پناهجویان در مرز مجارستان و صربستان، عکس از آرشیو

بنابر گزارش‌ها ماموران مجارستانی در مواردی تا پنج روز از رساندن مواد غذایی به پناهجویان خودداری کرده‌اند. دفتر حقوق بشر سازمان ملل دولت مجارستان را متهم می‌کند که جلوی این اقدام غیرقانونی ماموران را نگرفته است.

گزارش‌هایی که تابستان سال گذشته درباره بدرفتاری ماموران مجارستانی با متقاضیان پناهندگی منتشر شد موجی از خشم و اعتراض را در این کشور و در کشورهای خارجی به دنبال داشت.سیاست

اکنون سازمان ملل متحد گزارش داده که ظاهرا این بدرفتاری‌ها که قرار بوده خاتمه یابد، دست‌کم تا ماه آوریل سال جاری ادامه داشته است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، دفتر حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه ۱۳ اردیبهشت (سوم ماه مه) در بیانیه‌ای اعلام کرد که مجارستان با امتناع از رساندن مواد غذایی به پناهجویان قوانین و استانداردهای بین‌المللی را نقض کرده است.

این دفتر می‌گوید از ماه اوت سال پیش تا کنون دست‌کم ۲۱ نفر در اقامتگاه موقتی که پناهجویان اخراجی در آن نگهداری می‌شوند تا پنج روز هیچ گونه مواد غذایی دریافت نکرده‌اند.

این اردوگاه در مرز صربستان و مجارستان قرار دارد و شامل تعدادی کانتینر می‌شود. ماموران مجارستانی پناهجویان را برای خروج از اقامتگاه آزاد گذاشته‌اند؛ اما استفاده از این امکان به این معنی خواهد بود که آنها یا باید در این کشور به طور غیرقانونی اقامت کنند یا بدون مجوز قانونی از مرز گذشته و وارد خاک صربستان شوند.

سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل می‌گوید این “راه حل” نیست و به همین علت بدرفتاری با پناهجویان در مجارستان به شدت محکوم می‌شود.

پیش از این، شکایت از بدرفتاری با پناهجویان در مجارستان در دادگاه حقوق بشر اروپا نیز مطرح شده بود و بوداپست پس از آن وعده داد به این وضعیت خاتمه دهد و مانع تکرار آن شود.

به گزارش “اشپیگل آنلاین” این دادگاه در ماه مارس مقرر کرده بود که مواد غذایی در اختیار یک زن پناهجو و سه کودک خردسالش که در اقامتگاه موقت مرزی ساکن هستند گذاشته شود. در این زمان دست‌کم در هشت مورد ثبت شده که ماموران از ارائه مواد غذایی به پناهجویان خودداری کرده بودند.

بدرفتاری‌های سابقه‌دار با پناهجویان

گزارش تازه دفتر سازمان ملل نشان می‌دهد که این گونه موارد بسیار بیشتر بوده و برای مدتی طولانی ادامه داشته است. تازه‌ترین مورد گزارش شده از گرسنگی دادن به پناهجویان به ماه آوریل مربوط می‌شود.

اقامتگاه موقت پناهجویان در مرز صربستان و مجارستان “منطقه ترانزیت” خوانده می‌شود و پیش از این نیز گزارش‌های زیادی درباره کمبود مواد غذایی و مراقبت‌های بهداشتی و بدرفتاری ماموران با ساکنان این اقامتگاه منتشر شده است.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail