فعال حقوق پناهجویان در فرانسه را به دلیل یک توییت محکوم شد

فعال حقوق پناهجویان در فرانسه را به دلیل یک توییت محکوم شد

یک دادگاه در شمال فرانسه، لوآن تروندل، کنشگر جوان حامی حقوق پناهجویان را به اتهام انتشار تصاویر «محو نشده» ماموران پلیس به پرداخت هزار و پانصد یورو غرامت و جزای نقدی محکوم کرد.
لوآن در اول ژانویه سال ۲۰۱۸ تصویری از دو پلیس و یک پناهجو در جنگل کاله فرانسه را با یک متن تمسخرآمیز منتشر کرد.
این فعال ۲۱ ساله در حساب توییتر خود نوشته بود ماموران پلیس می‌خواهند پتوی این پناهجو را بگیرند. او می‌گوید ولی هوا فقط دو درجه است. ماموران هم به او جواب می‌دهند: «آقا! ما ملت فرانسه هستیم.» جمله‌ای که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه درباره لزوم کنار آمدن همه با مشکلات گفته بود.
توییت یوآن تروندل-یورونیوز تصویر ماموران را محو کرده است
ماموران پلیس می‌گویند که تصاویر واضح (محو و شطرنجی نشده) آن‌ها در توییت لوآن، به شهرت و اعتبار حرفه‌ای این افراد ضربه زده است. دادگاهی در شهر بولوین-سور-مِر در شمال فرانسه این استدلال را پذیرفته و لوآن تروندل را به پرداخت ۵۰۰ یورو غرامت و ضرر و زیان به ماموران پلیس و ۱۵۰۰ یورو جزای نقدی تعلیقی، محکوم کرده است.
انتشار این حکم واکنش گسترده کنشگران و کاربران فرانسوی را برانگیخته است. بسیاری می‌گویند چنین حکمی باعث خواهد شد تا شهروندان از ترس نتوانند خلافکاری‌های پلیس را مستند و منتشر کنند.
فضای سیاسی فرانسه در ماه‌های گذشته و پس از شناسایی الکساندر بنالا، مشاور ارشد کاخ ریاست جمهوری (الیزه) در حال کتک زدن یک نفر در تظاهرات اول ماه مه پاریس، کماکان برانگیخته است

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail