شگردهای قاچاقچیان انسان برای استفاده از جزایر یونان

یونان از مهم‌ترین دروازه‌ها برای ورود مهاجران غیرقانونی به اروپاست. پلیس فدرال آلمان در گزارشی محرمانه شرح داده که چگونه قاچاقچیان انسان در جزایر یونان با فرستادن غیرقانونی پناهجویان به اروپا به درآمدهای هنگفتی دست میابند.
ماموران امنیتی آلمان بر این نظرند که یکی از مهم‌ترین مقصدهای موقت پناهجویانی که قصد رسیدن به اروپا را دارند، یونان است. پلیس فدرال آلمان در گزارشی محرمانه شرح داده که این کشور به یکی از مراکز مهم مهاجرت غیرقانونی به کشورهای اروپایی و به “یکی از مهم‌ترین مراکز فعالیت قاچاقچیان انسان” در اروپا بدل شده است.

در منطقه ترکیه و یونان پناهجویان بسیاری جمع شده‌اند که خواستار گذر به سوی کشورهای غرب اروپا هستند. تنها در ترکیه در مجاورت یونان بیشترین شمار پناهجویان در سراسر جهان (چهارمیلیون پناهجوی رسما ثبت شده) زندگی می‌کنند که بیشتر آنها از سوریه به ترکیه آمده‌اند.

در گزارش پلیس فدرال آلمان آمده که در سال گذشته ۲۰۱۷ حدود ۳۰ هزار مهاجر موفق شدند خود را از ترکیه به جزایر یونان برسانند. بیشتر این تعداد در نیمه دوم این سال، پس از سقوط شهر رقه، پایتخت خودخوانده داعش، به این جزایر رسیدند.

در دو ماه سپتامبر و اکتبر سال ۲۰۱۷ روزانه به طور متوسط ۱۴۴ پناهجو به جزایر یونان رسیده‌اند. بیشتر این افراد شهروند سوریه، عراق و افغانستان بوده‌اند. کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) تخمین زده است که در همین سال ۵۴ نفر در جریان گذار از ترکیه به یونان در دریای اژه غرق شده‌اند.

قاچاقچیان انسان هدفمند عمل می‌کنند

باندهای قاچاق انسان این مهاجران را از ترکیه به جزایر یونان می‌فرستند. در گزارش پلیس فدرال آلمان آمده که این باندها از این راه درآمد هنگفتی به دست می‌آورند.

پلیس فدرال آلمان به طور نمونه به یک باند قاچاق انسان در شهر ازمیر ترکیه اشاره کرده که در دوماه سپتامبر و اکتبر سال ۲۰۱۷ موفق شده ۴۶۰ پناهجو را به جزایر ساموس، خیوس و لسبوس بفرستد و از این راه ۱۸۰ هزار دلار به دست آورد (حدود ۴۰۰ دلار برای هر پناهجو).

در این گزارش همچنین آمده است که باندهای قاچاق انسان به طور آگاهانه جزایری را در یونان انتخاب می‌کنند که مراکز ثبت پناهجویان این جزایر دیگر جایی برای اسکان پناهجویان جدید ندارند. به این ترتیب بخت این پناهجویان برای اعزام به مناطقی در داخل کشور یونان افزایش می‌یابد و این امکان برای پناهجویان بوجود می‌آید که آنها بتوانند از آنجا به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا بروند.

در گزارش پلیس فدرال آلمان به موضوع دیگری نیز اشاره شده و آن این‌که قرارداد میان ترکیه و اتحادیه اروپا مبنی بر بازگرداندن پناهجویان از یونان به ترکیه که در ماه مارس سال ۲۰۱۶ امضا شد تقریبا ملغی شده و اجرا نمی‌شود.

ادامه سفر پناهجویان از یونان به دیگر کشورهای اروپایی نیز به طور معمول از راه باندهای قاچاق انسان صورت می‌گیرد. این باندها پس از بسته شدن مسیر بالکان اکنون انتقال پناهجویان را بیشتر با کمک خودروهای شخصی، کامیون و قطار انجام می‌دهند.

بعضی باندها نیز با جعل پاسپورت و بلیط هواپیماهای ارزان قیمت سعی می‌کنند این پناهجویان را به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا بفرستند. و پلیس فدرال آلمان در انتهای گزارش خود به این نتیجه رسیده است که قاچاق انسان به اروپا همچنان ادامه دارد.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail