سیاستهای جدید ترامپ بر علیه کودکان مهاجر

ترامپ زیر فشار جداسازی فرزندان از والدین مهاجران غیرقانونی

ترامپ خواستار مصوبات جدید کنگره آمریکا برای حل بحران مهاجران غیرقانونی شده است. او می‌گوید، قانون دوگزینه در برابر او نهاده: یا باید هنگام دستگیری مهاجران غیرقانونی کودکان را از آنها جدا کرد یا والدین از زندان آزاد شوند.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، به دلیل جدایی میان اعضای خانواده مهاجران غیرقانونی در مرز مکزیک زیر فشار فزاینده قرار گرفته است. لوئیس ویده‌گارای، وزیر امور خارجه مکزیک می‌گوید، جدا کردن کودکان از والدین، عملی بیرحمانه، غیرانسانی و نقض صریح حقوق بشر است.
پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، سیاست مهاجرت آمریکا و رفتار با مهاجران غیرقانونی را مورد انتقاد شدید قرار داده و آن را محکوم کرده است. او در این رابطه گفت: «قضیه ساده نیست، اما پوپولیسم راه‌حل نیست.»
زید رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز نوع رفتار مقامات آمریکا با مهاجران غیرقانونی در مرزهای مکزیک را محکوم کرده است.
ملانی ترامپ، همسر رئیس جمهوری آمریکا از طریق سخنگوی خود گفته بود، باید راه‌حلی فوری برای این مناقشه یافت. این سخنگو به شبکه سی‌ان‌ان گفته است که بانوی اول آمریکا “متنفر است از اینکه ببیند چگونه کودکان از والدین خود جدا می‌شوند”.
کودکانی که می‌گریند و پدر و مادر خود را می‌خواهند
برای نخستین بار فایلی شنیداری از یکی از خوابگاه‌هایی انتشار یافت که در آن کودکانی را جدا از والدین‌شان جای داده‌اند؛ والدینی که غیرقانونی وارد خاک ایالات متحده آمریکا شده‌‌‌‌‌‌‌‌اند.
یک وکیل حقوق شهروندی این فایل صوتی را در اختیار سازمان غیردولتی “پرو پابلیکا” (Pro Publica) قرار داده که فعالیت آن در حوزه خبرنگاری افشاگرانه است.
در این فایل صوتی صدای بچه‌هایی شنیده می‌شود که می‌گریند و پدر و مادرهای خود را می‌خواهند. مادران و پدران هفته‌ها نه اطلاعی از محل اقامت بچه‌های خود دارند و نه تماسی با آنها.
به همین دلیل صدای اعتراض‌ها و انتقادها در آمریکا بلند شده است. چندین سناتور سرشناس حزب جمهوریخواه ترامپ، از او خواسته‌اند، تنها به این خاطر که خانواده‌هایی تلاش کرده‌اند غیرقانونی وارد خاک ایالات متحده شود، اعضای خانواده را از هم جدا نکند.
نهادهای اقتصادی و تجاری نیز این عمل پلیس‌ مرزی را مورد انتقاد قرار داده‌اند. بر اساس یک نظرسنجی خبرگزاری رویترز، اکثر مردم ایالات متحده این رویکرد دولت ترامپ را رد می‌کنند.
44248861_304
ترامپ دمکرات‌ها را مقصر می‌داند
ترامپ انتقادها را رد می‌کند. از نظر او مقصر دمکرات‌ها هستند، زیرا آنها طرح اجرای قوانین جدید مهاجرت را بلوکه کرده‌اند.

رئیس جمهوری آمریکا در پیام توییتری درباره دمکرات‌ها نوشت: “اعمال جنایی برای آنها اصلا مهم نیست، آنها مهاجران غیرقانونی را می‌خواهند”. افرادی که قصد ورود غیرقانونی به خاک آمریکا را دارند، دستگیر می‌شوند و اغلب کودکان آنها باید بدون پدر و مادر به سر ببرند.

ترامپ در پیام دیگری دمکرات‌ها را متهم می‌کند که مسئول خلاء‌هایی در مفاد قانون هستند؛ قانونی که تنها دو راه پیش رو گذاشته است: یا والدین جدای از فرزندان در زندان می‌مانند و یا اینکه باید آزاد شوند.

ترامپ می‌گوید، او این را نمی‌خواهد. او خواهان تصویب قانونی در کنگره آمریکاست که اجازه دهد، اعضای خانواده را دستگیر و همگی را از کشور اخراج کنند.

مقامات آمریکا در چهارچوب مبارزه با مهاجرت غیرقانونی در فاصله‌ی زمانی اواسط آوریل تا اواخر مه، در مناطق مرزی با مکزیک حدود ۲۰۰۰ پدر و مادر را از فرزندانشان جدا کردند. پزشکان هشدار داده‌اند که تأثیر ضربات روحی این جدایی می‌تواند یک عمر بر کودکان باقی بماند.

ویده‌گارای، وزیر خارجه مکزیک، دولت ایالات متحده را فراخوانده است، این رویکرد را مورد بازبینی قرار دهد. او گفت که این وضعیت غیرقابل پذیرش است و جامعه بین‌الملل باید موضع خود را در این باره روشن کند.

وزیر خارجه مکزیک افزوده است که کشورش نظر خود را در این باره برای آمریکا روشن کرده و در این زمینه با نمایندگان ارشد سازمان ملل متحد، از جمله آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل گفت‌وگو کرده است

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail