«راه‌های مجاز مهاجرت به اروپا را باز بگذارید!»

هزاران نفر از آفریقا برای رسیدن به اروپا جان خود را به خطر می‌اندازند. سرنوشت برخی از آنها به بازارهای برده‌فروشی ختم می‌شود. اروپا باید راهی برای مهاجرت فراهم کند. نظر رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با دویچه وله.
مسیر غیرقانونی و خطرناک برای رسیدن به خاک اروپا، باید بسته شود. تا امروز دهها هزار زن و مرد، کوچک و بزرگ در رؤیای رسیدن به اروپا در اعماق دریای مدیترانه فرو رفته‌اند. برای حل این مشکل چه راه‌هایی وجود دارد که هم عملی باشد و هم انسانی.
این موضوع محور اصلی نشستی است که روز پنجشنبه (۳۰ نوامبر) در ابیجان برگزار می‌شود. در پایتخت ساحل‌عاج، مقام‌های کشورهای اتحادیه اروپا با سران کشورهای آفریقایی به گفت‌وگو می‌نشینند. ماکس هوفمان، از سوی دویچه وله در این باره در بروکسل با ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا به گفت‌وگو نشسته است.
آقای یونکر نخست به این خبر تکان‌دهنده اشاره می‌کند که برخی از کسانی که از روی درماندگی خانه و کاشانه خود را در آفریقا ترک کرده‌اند تا به سواحل اروپا برسند، امروز در لیبی مانند بردگان خرید و فروش می‌شوند.
رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا می‌گوید: «اروپا نمی‌تواند بر وضعیت هولناکی که در لیبی برای هزاران زن و مرد و کودک پیش آمده است، چشم ببندد». او می‌افزاید: «من از این اندیشه شب‌ها خواب راحت ندارم وقتی می‌شنوم که انسان‌هایی در آرزوی زندگی بهتر به چنین جهنمی دچار شده‌اند».

یونکر می‌گوید که از وضعیت ناگوار پناهجویان در لیبی باخبر بوده، اما تا دو ماه پیش نمی‌دانسته که اوضاع تا بدین حد وخیم است.
او تصریح می‌کند: «با این که کشورهای اروپایی مناسبات عادی با لیبی دارند، ما حق نداریم در این مورد سکوت کنیم و سکوت نیز نخواهیم کرد.»
ضرورت کنترل مدیترانه
رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا ضمن دفاع از نظارت دقیق‌تر بر عبور و مرور در دریای مدیترانه، تأکید می‌کند که اروپا باید راه‌هایی قانونی برای مهاجرت باز کند. به گفته او: «کسانی که از روی عجز و درماندگی به سوی اروپا می‌آیند، اگر نتوانند از در وارد شوند، از پنجره وارد خواهند شد. بنابرین اروپا ناچار است امکانات و راه‌های ورود قانونی را به کسانی که مایل به مهاجرت هستند، نشان دهد».
آقای یونکر تأکید می‌کند که مهاجرت به اروپا از چالش‌های بزرگ دوران ماست و کشورهای اروپایی باید با این معضل با شهامت و با توجه به نیازها و مقتضیات آینده روبرو شوند.
رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا حل مشکل مهاجرات و بحران پناهجویی را تنها در پرتو همبستگی انسانی و تعامل همه کشورهای اروپایی با قاره آفریقا امکان‌پذیر می‌داند

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail