دول بورژوایی عامل مرگ پناهجویان

 

10464383_722566924468682_7302859819867438664_n

بابک سراج

هر ساله انسانهای بسیاری از خانه و کاشانه ی خود دل می کنند در صدد یک دنیا و یک زندگی بهتر از طریق راه های پر خطر به کشور های امن تر و متمائن تر مهاجرت می کنند. اما همه ی این مهاجرین قادر به اتمام سفر خود نیستند. متاسفانه انسانهای بسیاری جان خود را در این مسیر های طولانی و پرخطر در ارزوی داشتن حداقل نیازها و ساده ترین نیازها مانند اب اشامیدنی وخانه و غذا وامنیت از دست میدهند. تا کنون نشست هایی برای چاره جویی و حل این حوادث دهشتناک که هر ساله هزاران انسان را قربانی می کند برگزار شده اما همچنان شاهد رشد و چند برابر شدن حوادثی که مرگ ومیر مهاجران را در پی دارد هستیم.

 

سازمان بین المللی مهاجرت در گزارش خود اورده هزار هفتصد پنجاه نفر مهاجر در گذر از دریای مدیترانه از ابتدای سال ۲۰۱۵ تا کنون جان خود را از دست داده اند. سخنگوی سازمان بین المللی مهاجرت در یک نشست خبری گفته امار کشته شدگان در سال ۲۰۱۵ در دریای مدیترانه سی برابر بیشتر از کشته شدگان مدت مشابه در سال ۲۰۱۴  بوده وی افزود بیم ان می رود که امار کشته شدگان در سال ۲۰۱۵ به سی هزار نفر برسد.امار بالای کشته شدگان در سال ۲۰۱۵ در حالی است که اتحادیه ی اروپا در ماه اکتبر ۲۰۱۴ عملیات مشترک جستوجو برای نجات جان مهاجران را در دریای مدیترانه علارغم نجات صدوسی هزار پناهجو متوقف کرد. اتحادیه ی اروپا این عملیات جستوجو و نجات را در دریای مدیترانه عامل تشویق قاچاقچیان انسان دانسته و به نوعی جان انسانها را سپری برای جلو گیری از مهاجرت پناهجویان به اروپا قرار داده. ۲۸ کشور عضو اتحادیه ی اروپا به دنبال شدت گرفتن مرگ و میر پناهجویان در بروکسل برای یافتن راه چاره ای گرد هم امدند اما همانطور که به نظر میرسید هیچ گونه راهی برای جلوگیری از این فجایع  انسانی در دست نداشتند.به راستی این موضوع بی تفاوتی اتحادیه ی اروپا را در قبال جان هزاران کودک و زن (انسانها) نشان می دهد.

با وجود راه های دشوار و پر خطر اما همچنان امار مهاجرت روبه افزایش است. مهاجرت انسان ها تنها نشان دهندی عمق و وسعت فاجعه است.در کشور هایی مانند عراق و افغانستان و لیبی  بعد از حمله ی میلیتاریستی امریکا و ناتو مدنیت و شیرازه ی جامعه در انها به کلی  نابود گشت و هزاران انسان زیر اتش جنگ افزار های امریکا و متحدانش کشته و میلیون ها نفر به ناچار برای نجات جان خود خانه و کاشانه ی خود را ترک کردند. پیشی گرفتن کشور های سرمایه داری برای لشکرکشی و ورود به منطقه ویا حمایت از رژیم ها و حکومت های دیکتاتوری مانند جمهوری اسلامی وعربستان و……….  که خون انسان ها را در شیشه کرده اند و انسانها از حقوق ابتدایی و اولیه ی خود برخوردار نیستند نه تنها باعث سرکوب هرچه بیشتر جنبش های اعتراضی می شود بلکه به طبع ان طولانی تر شدن عمر رژیم های دیکتاتوری و در نتیجه مهاجرت انسانها را از زیر چنگال استبداد حاکمه در پی دارد. متشکل کردن و تجهیز تسلیحاتی گروه های اسلامی تندرو چه در لیبی و سوریه و افغانستان توسط امریکا و متحدانش زمینه ساز تشکیل گروه های تروریستی مانند طالبان و جبه النصره و داعش بوده که قتل عام هزاران انسان بی گناه و خرید و فروش هزاران زن و بچه را در بازارهای برده فروشی و هزاران جنایت دیگر و اواره شدن میلیون ها انسان را در پی داشته. جنگ و فقرو فلاکت و این شرایط نکبت بار که دول سرمایه داری مسبب به وجود امدن ان هستند باعث بالا رفتن امار مهاجرت می شود.

برای برون رفت از این وضعیت حاد و بحرانی که سبب اواره شدن و مرگ میر پناهجویان در راه های پر خطر میشود باید با اتحاد علیه تمامیت نظام سرمایه داری که منشائ تمام بحران و جنگ و فلاکت است به پا خواست.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail