دولت لیبی می‌خواهد اردوگاه‌های پناهجویان در این کشور را ببندد

پس از حمله هوایی مرگبار به اردوگاه پناهجویان تاجورا دولت لیبی در نظر دارد همه اردوگاه‌های موجود در این کشور را ببندد. دولت لیبی می‌گوید در موقعیتی نیست که بتواند امنیت ساکنان اردوگاه‌ها را تامین کند.

فتحی باشاغا، وزیر کشور لیبی، به طور غیرمنتظره پنج‌شنبه ۴ ژوئیه (۱۳ تیر) اعلام کرد که دولت لیبی در حال حاضر به دلایل امنیتی موضوع بستن اردوگاه‌های پناهجویان و آزاد کردن مهاجران را در دست بررسی دارد. او گفت که دولت لیبی امکان حفاظت از ساکنان کمپ پناهجویان را در برابر حمله‌های هواپیماهای جنگی ندارد.

شلیک نگهبانان به پناهجویان

در گزارش سازمان ملل جزئیات بیشتری نیز از این حادثه ذکر شده است. گفته شده که نگهبانان به سمت پناهجویانی شلیک کرده‌اند که پس از نخستین انفجار در پی فرار بوده‌اند. به گزارش سازمان ملل متحد، حدود سه هزار و ۸۰۰ مهاجر در اردوگاه‌های داخل و اطراف طرابلس برخلاف خواست خودشان نگه داشته شده‌اند. به دلیل درگیری‌های اخیر در لیبی جان این افراد هم در خطر است.

Libyen Tripolis nach dem Luftangriff auf das Tajoura Detention Center
اردوگاه تاجورا پس از بمباران

ماه‌هاست که در اطراف طرابلس تیراندازی‌های شدیدی میان طرفداران دولت لیبی در طرابلس که تحت حمایت سازمان ملل است و نیروهای نظامی ژنرال خلیفه حفتر، که مورد پشتیبانی پارلمان در شرق کشور است، جریان دارد. هم دولت در طرابلس و هم پارلمان در شهر طبرق، واقع در شرق لیبی، مدعی رسیدن به قدرت در لیبی هستند.

دولت لیبی در طرابلس نیروهای هوایی تحت فرماندهی ژنرال حفتر را مسئول حمله به اردوگاه پناهجویان دانست. اما این نیروها این اتهام را رد کرده‌اند. حمله به اردوگاه پناهجویان در سطح بین‌المللی با انتقاد شدید رو برو شد. اما اعضای شورای امنیت سازمان ملل در نشست اضطراری خود به این مناسبت نتوانستند به موضعی واحد دست یابند.

Italien 2018 | Chalifa Haftar, Warlord Libyen
ژنرال خلیفه حفتر علیه دولت لیبی در طرابلس می‌جنگد

در لیبی، کشوری که دارای منابع نفتی بسیار است، هشت سال پس از سرنگونی معمرالقذافی هنوز هم هرج و مرج حاکم است. در مبارزه خونین بر سر قدرت میان دولت در طرابلس و ژنرال حفتر چندین کشور دخیل هستند.دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

لیبی در شمال آفریقا واقع است و شبه نظامیان منطقه‌ای، افراطگرایان و شبه نظامیان تروریست “دولت اسلامی” (داعش) نیز در این کشور جا یافته‌اند.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail