دست‌کم ۱۴۰ پناهجو مسیر اروپا در آب‌های ساحلی سنگال غرق شدنددر پی غرق شدن یک کشتی حامل پناهجویان در آب‌های سنگال واقع در غرب آفریقا، بیش از ۱۴۰ مهاجر جان خود را از دست داده اند.

بنا بر گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) این حادثه مرگبارترین حادثۀ غرق کشتی مهاجران در سال ۲۰۲۰ میلادی محسوب می‌شود.

این کشتی که روز شنبه با حدود ۲۰۰ سرنشین شهر ساحلی «ام‌بور» در سنگال را به مقصد جزایر قناری اسپانیا ترک کرده، در همان ساعات اولیه حرکت آتش گرفت و در سواحل شمال غرب سنگال غرق شد. ۵۹ نفر از مهاجران نجات یافته و بقیه غرق شده‌اند.

بیانیه سازمان بین‌المللی مهاجرت بر این موضوع اشاره دارد که شمار قایق‌هایی که در ماه‌های اخیر از سنگال رهسپار اسپانیا شده‌اند، «بطور قابل توجهی» افزایش یافته است.

برآورد این سازمان حاکی از آن است که تنها در سال ۲۰۲۰ میلادی حدود ۱۱ هزار نفر از همین مسیر وارد جزایر قناری شده باشند؛ این در حالی است که آمار مهاجران این مسیر، در دورۀ مشابه یکسال پیش از این ۲۵۵۷ نفر بوده است.

بیشترین آمار مهاجران مجمع‌الجزایر قناری به سال ۲۰۰۶ میلادی برمی‌گردد یعنی زمانی که بیش از ۳۲ هزار مهاجر خود را به این جزایر اسپانیا رسانده بودند.

گزارش‌ها همچنین حاکیست که در سال ۲۰۲۰ میلادی در مجموع ۴۱۴ نفر در این مسیر مهاجرت جان خود را از دست داده‌اند.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail