توافق آلمان و یونان برای بازگرداندن پناهجویان نزدیک است

توافق آلمان و یونان برای بازگرداندن پناهجویان نزدیک است

پس از حصول توافق میان آلمان و اسپانیا برای بازگرداندن پناهجویان، اکنون وزارت کشور آلمان اعلام کرده که توافق میان آلمان و یونان نیز مراحل پایانی خود را می‌گذراند و پس از تبادل نامه نهایی به نتیجه می‌رسد.
سخنگوی وزارت کشور آلمان در برلین اعلام کرد که نمایندگان آلمان و یونان به تفاهمی برای بازگرداندن پناهجویان دست یافته‌اند و اعلام این تفاهم پس از تبادل نامه نهایی میان دو کشور اعلام خواهد شد.
سخنگوی وزارت کشور آلمان حاضر نشد به جزئیات تفاهم‌نامه میان آلمان و یونان بپردازد. به این ترتیب در صورت اعلام تفاهم، دولت یونان باید مانند اسپانیا پناهجویان خاصی را که به آلمان آمده‌اند بازپس گیرد.
برمبنای این تفاهم پناهجویانی که در اسپانیا و یونان تقاضای پناهندگی داده‌اند، در صورت ورود به آلمان و آگاهی مقامات این کشور از ورود آنها، طی ۴۸ ساعت به این دو کشور بازگردانده می‌شوند.
سخنگوی وزارت کشور آلمان در ارتباط با مذاکره در همین مورد با مقامات ایتالیا گفت که این مذاکره “پیشرفت‌ زیادی داشته‌” و گفت‌وگوها در سطح وزرای دو کشور ادامه دارند. او گفت: «ما براین نظریم که تفاهم با ایتالیا نیز به دست خواهد آمد.»
البته تفاهم‌ آلمان با اسپانیا و یونان برای بازگرداندن پناهجویان شمار کمی از این افراد را در بر می‌گیرد. وزارت کشور آلمان اعلام کرده که از روزهای میانی ماه ژوئن سال جاری میلادی (۲۰۱۸) تاکنون تنها ۱۵۰ پناهجو از مرز اتریش به آلمان آمده‌اند که از کشور دیگری در اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی کرده بودند.
نیمی از این پناهجویان که در کشور دیگری در اتحادیه اروپا تقاضای پناهندگی داده‌اند از ایتالیا و یک-پنجم آنها نیز از اتریش به آلمان آمده‌اند. گفته می‌شود که هیچ پناهجویی که در اسپانیا تقاضای پناهندگی داده باشد، در میان این افراد نبوده است.
بازگرداندن پناهجویان به کشورهایی که مسئولیت‌شان را به عهده دارند موضوعی بود که دولت ائتلافی آلمان را با چالشی جدی روبه‌‌رو کرد، اما سرانجام اتحاد احزاب دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی و حزب سوسیال دمکرات آلمان موافقت خود را با اخراج پناهجویان غیرقانونی اعلام کردند.
هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان، تهدید کرده است در صورتی که گفت‌وگوها بر سر بازگرداندن پناهجویان به کشورهایی که مسئولیت آنها را باید بپذیرند با شکست روبه‌‌رو شود، این کشور پناهجویان غیرقانونی را در مرزهای خود به آلمان راه نخواهد داد.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail