تلفات ایران از جنگ ۸ ساله: ۱۹۰ هزار کشته، ۶۷۲ هزار مجروح، ۹۷ میلیارد دلار خسارت

تلفات ایران در جریان جنگ ۸ ساله ایران و عراق بر اساس آمار رسمی چقدر بوده است؟

آمار رسمی ایران سال گذشته از سوی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس منتشر شد. بر اساس این گزارش ۵ میلیون ایرانی در جنگ شرکت داشتند که ۱۹۰ هزار نفر کشته و ۶۷۲ هزار نفر مجروح شدند.

جنگ هشت ساله ایران و عراق در ۳۱ شهریور سال ۱۳۵۹ شروع شد و در تابستان سال ۱۳۶۷ بعد از پذیرفتن قطعنامه سازمان ملل از سوی ایران به پایان رسید. بر اساس آمار رسمی ایران، ۲۱۷ هزار نیروی ارتش، ۲ میلیون و ۱۳۰ هزار نیروی بسیج به همراه ۲۰۰ هزار نیروی سپاه، شهربانی و ژاندارمری در جنگ ۸ ساله شرکت داشتند.

توان نظامی ایران و عراق
ایران عراق
تانک (شروع جنگ) ۱۷۴۰ ۲۷۰۰
تانک (پایان جنگ) ۱۰۰۰ ۴۵۰۰
هواپیما (شروع جنگ) ۴۴۵ فروند ۳۳۲ فروند
هواپیما (پایان جنگ) ۶۵ فروند ۵۰۰ فروند
هلی کوپتر (شروع جنگ) ۵۰۰ فروند ۴۰ فروند
هلی کوپتر (پایان جنگ) ۶۵ فروند ۱۵۰ فروند
تعداد نیروهای نظامی (شروع جنگ) ۳۶۵ هزار ۲۰۰ هزار
تعداد نیروهای نظامی(پایان جنگ) ۴۰۰ هزار یک میلیون
آمار ستاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس

بنابر گزارش بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس که بعد از پایان جنگ با عراق تشکیل شده و زیر نظر ستاد کل نیروهای مسلح ایران قرار دارد، در جنگ هشت ساله با عراق ۸۵ هزار بسیجی و ۴۸ هزار ارتشی کشته شدند.

در این جنگ بیش از ۳۳ هزار دانش آموز و بیش از سه هزار و ۵۰۰ دانشجو نیز کشته شدند. در میان کشته شدگان جنگ، سه هزار و ۳۱۷ روحانی بودند. در دوره جنگ هشت ساله با عراق ۸۸ مسیحی، ۱۸ کلیمی و ۹ زرتشتی نیز در جنگ با عراق کشته شدند. علاوه بر این ۲ هزار تبعه غیر ایرانی نیز در جنگ هشت ساله کشته شدند که همراه با نیروهای ایرانی می جنگیدند.

آمار کسانی که در جنگ مجروح شدند، ۶۷۲ هزار نفر بوده است و ۴۲ هزار نفر از نیروهای ایرانی هم که به اسارت نیروهای عراقی درآمده بودند بعد از جنگ آزاد شدند.

پس از پایان جنگ، سازمان ملل متحد میزان خسارت وارد شده به ایران را حدود ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد کرده بود که عراق با این رقم خسارت موافقت نکرد و در نهایت با کارشناسی های انجام شده میزان نهایی خسارت وارده به ایران ۹۷ میلیارد دلار تعیین شد.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail