ترکیه در مقابل مهاجران سوری و افغان چه سیاستی را دنبال می‌کند؟

ترکیه در مقابل مهاجران سوری و افغان چه سیاستی را دنبال می‌کند؟

خبرگزاری آناتولی روز جمعه به نقل از سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه اعلام کرد که از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون ۱۷۷ هزار و ۶۵۴ مهاجر غیرقانونی در این کشور دستگیر شده‌اند و تا پایان امسال شمار دستگیرشدگان به بیش ۳۰۰ هزار نفر است.

به گفته وزیر کشور ترکیه این تعداد در سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۶۸ هزار نفر و یکسال پیش از آن ۱۷۵ هزار نفر بوده است.

آناتولی همچنین می‌نویسد که طی هفت ماه نخست سال جاری میلادی ۷۲ هزار شهروند افغان نیز در ترکیه دستگیر و حدود ۲۹ هزار نفر از آنها به کشورشان بازگردانده شده‌اند.

وضعیت مهاجران سوری در ترکیه

روز جمعه همچنین گزارشی از سوی حزب خلق جمهوری‌خواه ترکیه (CHP) که اصلی‌ترین حزب مخالف دولت محسوب می‌شود، منتشر و در آن به وضعیت مهاجران سوری حاضر در ترکیه پرداخته شد.

بر اساس این گزارش شمار سوری‌های مقیم ترکیه بیش از ۵ درصد از کل جمعیت این کشور است: «شمار سوری‌های تحت حمایت موقت دولت ترکیه ۳ میلیون و ۶۳۹ هزار و ۲۸۴ نفر است که از این تعداد ۸۷ هزار و ۶۴۶ نفر در مراکز اقامت موقت ساکنند.»

بر اساس این گزارش «۳۳۷ هزار و ۷۲۹ سوری به کشورشان برگشته و حدود ۴۵۰ هزار نوزاد سوری نیز در خاک ترکیه متولد شده اند.»

دیگر آمار منتشر شده توسط (CHP) حاکی از آن است که تا کنون ۷۹ هزار و ۸۹۴ سوری توانسته‌اند شهروندی ترکیه را دریافت کنند که حدود ۴۷ هزار نفر از این تعداد، کودک هستند.

در گزارشی دیگر به نقل از وزیر کشور ترکیه اعلام شد که ۹۲ هزار و ۲۸۰ نفر از سوری‌ها موفق به دریافت شهروندی ترکیه شده‌اند که از این تعداد ۴۷ هزار نفر بزرگسال و ۴۵ هزار و ۲۸۰ نفر کودک هستند.

وزیر کشور ترکیه تاکید کرده است که سوری‌های موفق به دریافت شهروندی ترکیه عمدتا افرادی با تحصیلات عالی هستند که به کارهایی همچون تدریس و مهندسی مشغولند و می‌توانند به کمک مهارت‌هایشان از عهده تامین زندگی خود برآیند.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail