ترکیه: از عبور صدها پناهجو به سوی اروپا جلوگیری کردیم

ترکیه می‌گوید که طی دو روز از عبور ۷۷۰ پناهجو و ورود آنها به قلمرو اتحادیه اروپا جلوگیری کرده است. بیشتر پناهجویان تبعه کشورهای سوریه، ایران، افغانستان، سومالی و لیبی بوده‌اند.

مأموران ترکیه می‌گویند که در دو روز گذشته مانع از آن گشته‌اند که حدود ۷۷۰ پناهجو از مرز ترکیه بگذرند و به اتحادیه اروپا وارد شوند.

خبرگزاری دولتی آناتولی روز سه‌شنبه، نهم ژوئیه (۱۸ تیر) گزارش داد که مأموران ژاندارمری ترکیه در استان ادیرنه از خروج صدها نفر از مرز ترکیه و ورود به اتحادیه اروپا جلوگیری کرده‌اند.

بیشتر پناهجویان تبعه کشورهای سوریه، ایران، افغانستان، سومالی و لیبی بوده‌اند.

استان ادیرنه، در شمال غربی ترکیه، با کشورهای بلغارستان و یونان هم مرز است

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، روز سه‌شنبه حین دیدار از بوسنی گفت که مأموران کشورش میان ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ از عبور نیم میلیون پناهجو به سوی اروپا جلوگیری کرده‌اند. او گفت “۹۹ درصد” از افرادی که تلاش کردند از ترکیه به اروپا سفر کنند، از این اقدام ناکام ماندند.

طبق قراردادی که در مارس ۲۰۱۵ میان ترکیه و اتحادیه اروپا بسته شد، همه پناهجویانی که از راه ترکیه به جزایر یونان وارد می‌شوند، به ترکیه عودت داده می‌شوند. در برابر اتحادیه اروپا تنها به پناهجویان تبعه سوریه اجازه ورود می‌دهد، به علاوه برای پناهجویانی که در ترکیه اقامت کنند، کمک مالی می‌پردازد.

در جریان بحران پناهندگی که در سال ۲۰۱۵ پیش آمد، روزانه تا هفت هزار پناهجو از ترکیه خود را به جزایر یونان و قلمرو اتحادیه اروپا رساندند.

به گفته کمیسریای عالی امور پناهندگی وابسته به سازمان ملل متحد، در سال جاری تا آخر ماه ژوئن ۲۰۱۹ حدود ۱۸ هزار و ۳۰۰ نفر از مسیر ترکیه وارد اتحادیه اروپا شده‌اند.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail