تحریم‌های اقتصادی ایران؛ زندگی مهاجران افغان «بی‌نهایت» سخت شده است

تازه‌ترین خبرهای روز اخبار فوری به‌صورت ویدیویی | یورونیوز | Euronews logo

تحریم‌های اقتصادی ایران؛ زندگی مهاجران افغان «بی‌نهایت» سخت شده است

فعالان مسائل مهاجران افغانستان می‌گویند که با تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، مهاجران افغان به عنوان آسیب پذیرترین قشر جامعه ایران، زندگی بی‌نهایت سختی را می‌گذرانند و پای بازگشت به افغانستان و توان مالی برای رفتن به کشورهای اروپایی را ندارند.‌

آمارهای سازمان‌های بین‌المللی نشان می‌دهد تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران باعث شده است که بخشی از جامعه مهاجران افغانستان به کشورشان بازگردند. این گروه که بالغ بر صدها هزار نفر می‌شوند، عمدتا مهاجران بدون مدرک اقامتی هستند که برای تامین مخارج زندگی خانواده‌هایشان در افغانستان به ایران مهاجرت کرده‌اند و با افت ارزش تومان در برابر دلار به افغانستان بازگشته‌اند.‌

آن بخش از جامعه مهاجران که توان اقتصادی نزدیک به متوسطی داشته‌اند، به اروپا مهاجرت کرده‌اند و بقیه مهاجران بعد از گذشت ۴ دهه همچنان در ایران زندگی می‌کنند.

افغانستان در سال‌های اخیر پس از سوریه، بیشترین جمعیت مهاجر را به کشورهای اروپایی فرستاده است.

تلخ‌ترین راهکار

قربان ترخان، روزنامه‌نگار و یک فعال اجتماعی از جامعه مهاجران افغانستان به یورونیوز می‌گوید: «تداوم بحران اقتصادی در ایران، جامعه مهاجر را واداشته تا برای حل مشکلات اقتصادیشان به تلخ‌ترین راهکارها دست بزنند. این راهکارها شامل باز داشتن فرزندان از تحصیل و دریغ کردن آرزوی زندگی بهتر برای نسل سوم مهاجرت در ایران و تثبیت نسل سوم مهاجرت در طبقه کارگری است.»

این فعال جامعه مهاجر با همکارانش از چند سال به این سو فعالیتهایی برای امدادرسانی به مهاجران انجام داده است. از جمله این فعالیتها جذب برخی کمکهای داخلی و خارجی خیریه برای آسیب پذیرترین اقشار جامعه مهاجر بوده است و به گفته آقای ترخان، وی و همکارانش بیش از دیگران مشکلات جامعه مهاجر را لمس کرده‌اند.

وی می‌گوید: «من بارها شاهد وضع نابسامان اقتصادی خانواده‌هایی بودم که هر سال یکی از فرزندانشان را برای تامین حداقل‌ نیازهای زندگی از تحصیل محروم کردند تا هم بار اقتصادی تحصیل را از دوش خانواده بردارند و هم فرزندانشان را وارد بازار کار در مشاغل کم درآمد کنند، چون چاره‌ای جز این ندارند. خانواده‌ای را می‌شناسم که از شش فرزندش، چهار فرزندش را از تحصیل بازداشته است.»

بیکاری، کاهش درآمد و چند برابر شدن هزینه‌های زندگی

سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل، یکی از سفارت‌هایی است که در سال‌های گذشته، با حجم گسترده‌ای از درخواستهای ویزا از طرف شهروندان افغانستان مواجه بوده است و برای محدود کردن درخواست‌های ویزا وثیقه‌هایی به مبلغ ۳۰۰ یورو از متقاضیان درخواست می‌کرده اما شواهد نشان می‌دهد که با اجرای تحریم‌های اقتصادی آمریکا در ایران، حجم درخواست ویزا برای مسافرت به ایران به شدت کم شده است. به این ترتیب سفارت ایران وثیقه ۳۰۰ یورو برای درخواست کنندگان ویزا را حذف کرد تا درخواست کنندگان سفر به ایران با دست بازتری ارزهای خارجی‌شان را در ایران به مصرف برسانند.

محمد یوسفی، استاد سنگ کاری است و هرازگاهی که بیکار می‌شود برای یافتن پول، تاکسیرانی می‌کند. آقای یوسفی در شهر مشهد زندگی می‌کند، او به یورونیوز می‌گوید: «هر سال کارهای ساختمانی کمتر از سال‌های قبل می‌شود. چون سرمایه‌ای نیست که کاری شروع شود. در چنین شرایطی در یک هفته اگر تمام تلاشم را صرف کنم، می‌توانم حداکثر سه روز کار کنم. آن هم با نرخی کمتر از سال‌های قبل. اگر در گذشته روزی می‌توانستم ۸۰ هزار تومان درآمد داشته باشم آن هم حداقل ۵ روز در هفته می‌توانستم سر کار باشم اما اکنون ناچارم با ۵۰ هزار تومان در روز کار کنم؛ چون کار نیست، همه بیکاریم و رقابت برای یافتن کار زیاد است در حالیکه قیمت مواد خوراکی چند برابر شده است و من ناچارم روزهای بیکاری تاکسی‌رانی کنم، مشکل اینجاست که پول در بین مردم نیست؛ بیشتر مردم ترجیح می‌دهند سوار اتوبوس و قطار شهری شوند.»

تاکسی‌رانی جزو مشاغلی است که در لیست ارائه شده اداره اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ایران جایی ندارد. طبق این لیست، مهاجران افغانستان در پایین‌ترین سطوح کارگری، حق کار دارند که بر اساس نوع شغل، پایین‌ترین درآمدها را به خود اختصاص می‌دهد

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail