بهروز بوچانی ساکن مانوس برنده دو جایزه ادبی ارزشمند استرالیا

پ

بهروز بوچانی ساکن مانوس برنده دو جایزه ادبی ارزشمند استرالیا

Behrouz Boochani, iranischer Regisseur (Behrouz Boochani)

رمان “هیچ رفیقی، به جز کوهستان” نوشته بهروز بوچانی، پناهجوی ایرانی اردوگاه مانوس، دو جایزه مهم ادبی را از آن خود کرد. او در گفت‌وگویی با دویچه‌وله، این اثر را فراتر از کتابی درباره زندگی پناهجویان در مانوس دانست.

بهروز بوچانی، پناهجوی ایرانی ساکن اردوگاه مانوس برنده جایزه غیر داستانی ویکتوریا به ارزش ۲۵ هزار دلار استرالیا و هم‌چنین برنده جایزه ادبی ویکتوریا به ارزش ۱۰۰ هزار دلار استرالیا شد.

رمان ” هیچ رفیقی، به جز کوهستان” کتابی است که این روزنامه‌نگار کرد ایرانی در زمان سکونت‌اش در جزیره مانوس نوشته است. این کتاب که بوچانی آن را بخش بخش و از طریق واتساپ برای مترجم، امید توفیقیان، فرستاده است، زندگی روزمره او و دیگر پناه‌جویان مانوس و سرگذشت‌اش در کردستان ایران را روایت می‌کند.

بوچانی از سال ۲۰۱۳ به ‌همراه دیگر پناه‌جویانی که قصد ورود به خاک استرالیا داشته‌اند، در اردوگاه‌هایی در جزیره مانوس در اقیانوس آرام  اسکان داده شده‌ و با آنها مانند زندانی‌ها رفتار می‌شود.

“هیچ رفیقی، به جز کوهستان”

 او در بخشی از کتاب خود خاطرات کودکی‌اش را از کردستان ایران در زمان جنگ ایران و عراق نقل می‌کند که چگونه خانواده‌اش به‌همراه دیگران از ترس هواپیماهای جنگی به کوهستان می‌گریختند: «آنها به درختان فندق در جنگل پناه می‌بردند. آیا کردها رفیقی به‌جز کوهستان دارند؟»

بهروز بوچانی در بخش‌هایی از کتابش با عنوان‌های “روزهای بی‌هدف”، گم‌شده و سردرگم”، “ذهن‌هایی هنوز درگیر امواج اقیانوس”، “در جستجوی آرامش روح در دشت‌های جدید”، ” “فضای زندان مانند راهرویی است که به باشگاه رزمی ختم می‌شود” و ” بوی عرق گرم که همه جا پخش است، دارد همه را دیوانه می‌کند” شریط سخت و طاقت‌فرسای زندگی و روزمرگی در اردوگاه پناه‌جویان در مانوس را به تصویر می‌کشد.

 Dokumentarfilm „Chauka, wie spät ist es?“
تصویری از اردوگاه پناه‌جویان در مانوس در فیلم “چوکا، الان ساعت چنده؟”

بهروز بوچانی در گفت‌وگویی به دویچه وله کتاب “هیچ رفیقی، به جز کوهستان” را در درجه اول یک اثر ادبی و هنری و سپس این کتاب را که آن را دارای لایه‌هایی از فلسفه و سیاست می‌داند، شاهدی بر بخشی از تاریخ استرالیا می‌داند.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail