برگشت پناهجویان سوری از آلمان به ترکیه

شمار زیادی از پناهجویان سوری از آلمان به ترکیه برمی‌گردند
یک پژوهش میدانی از نارضایتی شماری از پناهجویان سوری در آلمان حکایت دارد. به همین دلیل آنها بازگشت به ترکیه و احتمالا به میهن خود را به ماندن در آلمان ترجیح می‌دهند. برای بازگرداندن این افراد “باندهایی” هم ایجاد شده است.
نتایج پژوهش مشترک “مجله سیاسی” پانورامای شبکه یک تلویزیون آلمان و وبسایت خبری STRG_F”” روز پنجشنبه (۱۲ آوریل / ۲۱ فروردین) منتشر شد. پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که شمار پناهجویان سوری که از ماندن در آلمان تحت شرایط فعلی ناراضی هستند و ترک آلمان را ترجیح می‌دهند، در حال افزایش است.
در این رابطه آمار تفصیلی منتشر نشده است.
مهم‌ترین مانع ماندن این افراد در آلمان، قوانین و مقرراتی است که پیوستن اعضای نزدیک فامیل را به آنها مشکل یا حتی غیرممکن می‌کند.
امکان پیوستن محدود اعضای خانواده پناهجویان به آنها در آلمان
بسیاری از این افراد اجازه اقامت رسمی در آلمان را دارند، اما مجوز خروج از این کشور و ورود به ترکیه را دریافت نمی‌کنند. به همین دلیل آنها معمولا به طور غیرقانونی به ترکیه برمی‌گردند.
پژوهشگران دو رسانه آلمانی دریافته‌اند که برای بازگرداندن این آوارگان جنگی به ترکیه “باندهای قاچاق انسان” راه افتاده است. بهای عبور هر پناهجو از رودخانه “اورُس” که یونان را از ترکیه جدا می‌کند، ۲۰۰ یورو است.

خواست راست‌گرایان آلمان

در ماه نوامبر ۲۰۱۷ فراکسیون حزب راستگرای “آلترناتیو برای آلمان” (AFD) در مجلس آلمان، از دولت این کشور خواست، برای بازگرداندن پناهجویان سوری به کشورشان با رژیم اسد وارد مذاکره شود. این درخواست انتقاد شدید دیگر احزاب پارلمان را برانگیخت.
طرح جدید وزارت کشور آلمان برای تعیین تکلیف وضعیت پناهجویان
حزب یادشده معتقد است که در اکثر مناطق سوریه جنگ پایان یافته، اما کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان تاکید می‌کند که تمام سوریه به صورت مستقیم یا غیرمستقیم درگیر جنگ است و هیچ کشوری نباید پناهندگان را برخلاف خواست خودشان به سوریه بازگرداند.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail