برنامه دولت سوئد برای دائمی کردن قوانین سخت‌گیرانه مهاجرتی

برنامه دولت سوئد برای دائمی کردن قوانین سخت‌گیرانه مهاجرتی

دولت سوئد قصد دارد قوانین سخت‌گیرانه در مورد مهاجران که اجرای موقت آن پنج سال پیش آغاز شد را دائمی کند. بر پایه مقررات جدید، سوئد به پناهجویان و مهاجران به سادگی اجازه اقامت دائم و دعوت از اعضای خانواده را نمی‌دهد.
در نشست روز پنج‌شنبه، هشتم آوریل هیئت دولت سوئد پیش‌نویس لایحه‌ای تصویب شد که در صورت تصویب نهایی در پارلمان مقرارت سخت‌گیرانه مهاجرتی را دائمی می‌کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه مقررات جدید پس از بحران مهاجرتی سال ۲۰۱۵ به طور موقت وضع و از یک سال بعد اجرایی شد. این مقرارت موقت سال ۲۰۱۹ تمدید شد و دوره اجرای آن ژوئیه امسال به پایان می‌رسد.
سوئد پیش از این یکی از سخاوت‌مندانه‌ترین قوانین مهاجرتی در میان کشورهای اروپایی را داشت و به همین دلیل به نسبت جمعیت، بیش از اغلب کشورهای اروپایی پناهجو و مهاجر پذیرفته بود.
یکی از مقررات جدیدی که در سال‌های گذشته به اجرا درآمده اعطای اجازه اقامت موقت به پناهجویانی است که تقاضای پناهندگی آنها پذیرفته می‌شود.
سوئد در سال ۲۰۱۵ بیش از ۱۶۰ هزار پناهجو که اغلب شهروندان سوری بودند را پذیرفت. این کشور با حدود ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در یک دهه گذشته به ۴۰۰ هزار پناهجو و اعضای خانواده آنها اجازه اقامت داده است.
افزایش شمار مهاجران و پناهندگان در سوئد نارضایتی‌هایی به دنبال داشته و به رشد جریان‌های راست‌گرای افراطی و افزایش نفوذ آنها انجامیده است.

مورگان یوهانسون، وزیر دادگستری دولت سوئد در یک نشست مطبوعاتی در دفاع از لایحه دولت تاکید کرد که قانونی شدن آن چارچوبی برای ساماندهی بلند‌مدت وضعیت اقامتی مهاجران در اختیار دولت می‌گذارد تا از طریق مجوزهای موقت اقامت جلوی پیامدهای نامناسب را بگیرد. او تصریح کرد که این مقررات با قوانین اغلب کشورهای عضو اتحادیه اروپا هماهنگی کامل دارد.
دشوار شدن دریافت اجازه اقامت دائم
مطابق مقررات جدیدی که دولت تلاش می‌کند آنها را دائمی کند، مهاجران و پناهندگان پس از یک دوره سه ساله امکان دارند درخواست اجازه اقامت دائم کنند. پیش‌شرط موافقت با این درخواست، از جمله تسلط به زبان سوئدی، داشتن شغل و نداشتن سو‌ءسابقه است.
افزون بر این، مهاجران و پناهندگانی که مایل به دعوت از اعضای خانواده خود هستند باید ثابت کنند که توانایی مالی تامین مخارج آنها را دارند.
دوره اجرای موقت مقررات سختگیرانه مهاجرتی تابستان امسال به پایان می‌رسد و برای دائمی کردن آن ضروری است لایحه دولت تا ماه ژوئیه در پارلمان تصویب شود.
در پنج سالی که مقررات جدید به اجرا درآمد شمار مهاجران و پناهندگان جدید در سوئد به صورت آشکاری کاهش یافته است. به گفته مورگان یوهانسون تا پیش از اجرای این مقررات ۱۲ درصد از کل پناهجویانی که وارد اتحادیه اروپا شده بودند به سوئد آمده‌اند و این میزان اکنون به سه درصد کاهش یافته است.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail