ایتالیا می‌خواهد دو کشتی نجات حامل پناهجویان را توقیف کند

ایتالیا می‌خواهد دو کشتی نجات حامل پناهجویان را توقیف کند

دولت ایتالیا می‌خواهد دو کشتی را توقیف کند که با پرچم هلند در دریای مدیترانه در حرکت‌اند. نیروهای امدادگر از این کشتی‌ها برای کمک به پناهجویان استفاده می‌کنند. وزیر کشور ایتالیا این کشتی‌ها را “تاکسی دریایی” نامیده است.
دولت ایتالیا به سیاست سختگیرانه خود علیه امدادرسان‌هایی که برای نجات جان پناهجویان در آب‌های مدیترانه در حرکت‌اند، ادامه می‌دهد. ایتالیا می‌خواهد دو کشتی را که با پرچم هلند در دریای مدیترانه در حرکت هستند توقیف و هویت آن‌ها را بررسی کند. کشتی‌های “لایف لاین” و “روباه دریا” حامل نیروهای امدادرسان از آلمان هستند. این کشتی‌ها به بندری در ایتالیا هدایت خواهند شد. ۲۰۰ پناهجو در کشتی “لایف لاین” هستند که گفته شده جان آن‌ها حفظ خواهد شد.

دعوا بر سر ثبت هویت کشتی‌ها
دانیلو تونینلی، وزیر راه و ترابری ایتالیا، گفته است که بنا بر اطلاعاتی که دولت هلند داده، این کشتی‌ها به شکلی غیرقانونی با پرچم هلند حرکت کرده‌اند. نماینده هلند در اتحادیه اروپا نیز گفته است که این کشتی‌ها در هلند ثبت نشده‌اند. وزیر راه ایتالیا در عین حال می‌گوید که سوار کردن ۲۲۶ پناهجو در ساحل لیبی در کشتی “لایف لاین” بر خلاف قوانین بین‌المللی است.

سازمان امدادرسانی “لایف لاین” در مقابل گفته است که اقدام آن‌ها در آب‌های بین‌المللی انجام گرفته است. اما سازمان “چشم دریا” که کشتی “روباه دریا” متعلق به آن است گفته که عملیات نجات خود را متوقف می‌کند.

ماتیو سالوینی، وزیر کشور ایتالیا که به جناح بسیار محافظه‌کار تعلق دارد این کشتی‌ها را “تاکسی دریایی” خوانده است. او در توییتر خود نوشته که «این صدمین باری است که یکی از کشتی‌های NGO در آب‌های لیبی قوانین را نقض کرده است.» سالوینی از تونس و مالت هم خواسته است که در این زمینه فعال شوند و از تردد “کشتی‌های تاکسی” جلوگیری کنند.

حدود دو هفته پیش دولت ایتالیا از لنگرانداختن کشتی “آکواریوس” که حامل ۶۲۹ پناهجوی آفریقایی بود جلوگیری کرد. این کشتی متعلق به پزشکان بدون مرز است. مالت نیز از پذیرفتن این پناهجویان سرباز زد. نهایتا کشتی در ساحل والنسیا (اسپانیا) پهلو گرفت و دولت اسپانیا این پناهجویان را نجات داد.
وزیر کشور ایتالیا قصد دارد با اعمال سیاست‌های به شدت سختگیرانه از هرگونه ورود پناهجویان به این کشور خودداری کند. این در حالی است که بنا بر گزارش سازمان کمک‌رسانی به پناهجویان سازمان ملل ظرف سه روز گذشته ۲۲۰ نفر در آب‌های سواحل لیبی غرق شده‌‌اند. این گزارش بر اساس اطلاعاتی است که بازماندگان داده‌اند. به گفته آن‌ها از یکی از این کشتی‌ها با ۱۰۰ سرنشین تنها ۵ نفر نجات یافتند. در کشتی دیگری با ۱۳۰ سرنشین، ۷۰ نفر غرق شده‌اند و روز چهارشنبه (۲۱ ژوئن) ۵۰ پناهجو در کشتی دیگری غرق شدند

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail