“اقامت موقت” ده‌ها هزار پناهجو در آلمان به دلیل فقدان مدارک

پآ

“اقامت موقت” ده‌ها هزار پناهجو در آلمان به دلیل فقدان مدارک

دولت آلمان برای ده‌ها هزار تن از پناهجویانی که درخواست پناهندگی‌شان از سوی دادگاه رد شده برگه اقامت موقت یا “دولدونگ” صادر کرده است. مسئولان دلیل این امر را به طور عمده فقدان مدارک شناسایی لازم این افراد اعلام کرده‌اند.

مسئولان دولتی آلمان اعلام کردند که دلیل “تعویق اخراج” حدود سه چهارم از مجموع ۲۵۰ هزار پناهجویی که دادگاه با درخواست پناهندگی‌شان مخالفت کرده و باید از آلمان خارج شوند، عدم دسترسی به اوراق شناسایی ضروری این افراد است.

اولیای امور پناهندگی در آلمان برگه اقامت موقت موسوم به “دولدونگ” را در اختیار این افراد قرار داده‌اند. 

نوع اقامت موقت “دولدونگ” Duldung به معنی “تعویق اخراج” از آلمان و “تحمل” کسانی است که موظفند خاک این کشور را ترک کنند.

سخنگوی دولت آلمان روز شنبه ۷ اردیبهشت (۲۷ آوریل) در پاسخ به پرسش فیلیتس پولات، نماینده حزب سبزها در پارلمان آلمان، در باره اقامت موقت برای پناهجویانی که باید از این کشور اخراج شوند، اعلام کرد که به طور عمده دلیل عدم اخراج این افراد نداشتن اوراق شناسایی لازم این افراد است.


به گزارش خبرگزاری آلمان در پایان ماه فوریه سال جاری میلادی (حدود دو ماه پیش) ۲۴۰ هزار تن از پناهجویان، پس از بررسی پرونده‌شان در دادگاه و رد درخواست پناهندگی‌شان، باید از آلمان اخراج می‌شدند. از این تعداد ۱۸۴ هزار و ۱۳ نفر اقامت موقت “دولدونگ” را دریافت کرده‌اند. در واقع اولیای امور به دلایلی اخراج آنان را به تعویق انداخته‌اند.

نماینده دولت آلمان گفت که در ۲۸ فوریه سال ۲۰۱۹ (دو ماه پیش) ۷۶ هزار نفر در آلمان به دلیل نداشتن اوراق شناسایی لازم اجازه اقامت موقت در این کشور را دریافت کرده‌اند.

اداره اتباع خارجی آلمان برای حدود ۷۴ هزار تن دیگر از این نوع پناهجویان به “دلایل گوناگون دیگر” اجازه اقامت موقت “دولدونگ” داده است. در این موارد نیز نداشتن برگ هویت مشخص و اوراق شناسایی نقش برجسته‌ای داشته است.

حدود ۱۱ هزار و ۳۰۰ خارجی به دلیل ارتباطات خانوادگی مجاز به دریافت اقامت موقت آلمان شده‌اند. دلایل دیگر از جمله مراقبت از یکی از بستگان بیمار پناهجو در آلمان، تکمیل دوره آموزشی یا “دلایل ضروری بشردوستانه و شخصی” از دلایلی بوده‌اند که بر پایه آن به حدود ۱۲ هزار نفر اقامت موقت در آلمان داده شده است.

در ۴۵۱ مورد مقامات آلمانی از اخراج فوری کسانی از آلمان خودداری کرده‌اند که به دلیل اجرای حکم تنبیهی دادگاه کیفری باید در این کشور بمانند. برای سه هزار و۶۸۱ نفر دیگر به دلایل پزشکی و داشتن دردهای شدید اقامت موقت آلمان صادر شده است.

توقف اخراج پناهجویان سوری

بنا به گزارش منتشر شده از سوی اداره مرکزی اتباع خارجی آلمان در پایان فوریه سال جاری، ۱۵ هزار تبعه افغانستان، ۱۳ هزار و ۵۳۸ عراقی و نزدیک به ۱۱ هزار تن از اتباع صربستان با اجازه اقامت موقت “دولدونگ” در آلمان زندگی می‌کنند.

بازگرداندن حدود چهار هزار و ۶۰۰ نفر از اتباع سوریه در آلمان به دلیل دستور توقف اخراج سوری‌ها از این کشور به تعویق افتاده و به این افراد نیز تا روشن شدن وضعیت آنان اجازه اقامت موقت داده شده است.

کابینه آلمان پیش از تعطیلات عید پاک لایحه جدیدی را تنظیم کرد که طبق آن امکان اجرای حکم اخراج پناهجویان موظف به خروج از آلمان فراهم شده است.

در این لایحه از جمله امکان بازداشت موقت و تعیین هویت این افراد از طریق مراجعه به نمایندگی کشور مبدا در خاک آلمان در نظر گرفته شده است. این لایحه مورد انتقاد برخی از سیاستمداران، از جمله نمایندگان حزب سبزها، قرار دارد. 

Infografik Geduldete in Deutschland nach Herkunftsländern DE
دارندگان اقامت موقت “دولدونگ” در آلمان از کشورهای گوناگون

د

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail