“اسکان مجدد”؛ امکانی برای ورود قانونی برای پناهجویان به آلمان

  1. ف

“اسکان مجدد”؛ امکانی برای ورود قانونی برای پناهجویان به آلمان

اعضای یک خانواده سوری در بیروت، در حال انتقال به آلمان

آلمان بیش از پیش به پذیرش پناهجویانی می‌پردازد که در چهارچوب برنامه‌ “اسکان مجدد” سازمان ملل به‌رسیمت شناخته شده‌اند. البته این اقدام باعث از بین‌رفتن حق تقاضای پناهندگی برای دیگر پناهجویان نخواهد شد.

در پنج سال گذاشته شمار پناهجویان مشمول برنامه “اسکان مجدد” سازمان ملل (Refugee Resettlement) به آلمان افزایش یافته است. در حالی که بین ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ سالانه ۳۰۰ تن از این گونه پناهجویان وارد آلمان شده بودند شمار آنها در سال‌های  ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ بیشتر شد و در مجموع به یک‌هزار و ۶۰۰ نفر رسید.

پس از آنکه در سال ۲۰۱۷ اتحادیه اروپا از اعضای خود تقاضا کرد، دست‌کم ۵۰ هزار تن از پناهجویان واجد شرایط “اسکان مجدد” را بپذیرند، دولت آلمان وعده داد که در ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ در مجموع ده هزار و ۲۰۰ نفر را در این کشور اسکان دهد.

استیو آلتر، سخنگوی وزارت کشور آلمان در گفت‌وگو با دویچه وله اظهار داشت که برلین قصد دارد از این طریق، علاوه بر کمک به پناهجویانی که نیاز فوری به حمایت دارند، از فشار بر همسایگان کشورهای جنگ‌زده که با مشکلات آوارگان جنگی درگیر هستند بکاهد و با باندهای قاچاق انسان نیز مبارزه کند.

آلتر تاکید کرد که این اقدام باعث از بین‌رفتن حق تقاضای پناهندگی سیاسی برای دیگر پناهجویان، حقی که در قانون اساسی آلمان تضمین شده است، نخواهد شد.

شرایط پذیرش در برنامه‌”اسکان مجدد” هستند

این برنامه برای پناهجویانی در نظر گرفته شده است که از سوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در کشور محل اقامتشان به عنوان پناهجو پذیرفته شده و علاوه بر آن نیاز مبرمی به حمایت داشته باشند.

کمیساریای عالی پناهندگان موظف است در وهله نخست افرادی را در این برنامه بگنجاند که احتمال بازگشت به کشورشان ناچیز باشد و در کشوری که اقامت موقت دارند، چشم‌اندازی برای آغاز یک زندگی عادی نداشته باشند.

در این راستا سالمندان، بیماران، کودکان و قربانیان شکنجه و خشونت ارجحیت دارند.

Deutschland Irak Flüchtlinge Ankunft in Hannover
پناهجویان عراقی در هانوفر

پناهجویان به طور شخصی امکان ارائه درخواست برای پذیرش در این برنامه را ندارند بلکه کمیساریای عالی پناهندگان خود در این زمینه تصمیم می‌گیرد. تصمیم نهایی به کشور پذیرنده واگذار شده است.

مسئولیت پذیرش این افراد در آلمان با سازمان فدرال مهاجرت و پناهجویان (BAMF) است که پس از مصاحبه‌های رو در رو با پناهجویان و بررسی وضعیت آنها، تصمیم می‌گیرد.

پناهجویانی که در آلمان اسکان داده می‌شوند ابتدا برای سه سال اجازه اقامت و اجازه کار می‌گیرند و حق دریافت خدمات اجتماعی را نیز دارند.

“کمک‌ها ناکافی هستند”

با وجود اینکه تلاش آلمان برای کمک به این گونه پناهجویان مورد تشویق کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل قرار گرفته است، در مجموع میزان کمک به افرادی که در برنامه “اسکان مجدد” پذیرفته شده‌اند بسیار کم ارزیابی می‌شود.

نوربرت تروزین، همکار کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در مصر به این نکته اشاره می‌کند که از سال ۲۰۱۸ تمامی کمک‌های آمریکا به اسکان محدد پناهجویان قطع شده و به همین دلیل نیاز بیشتری در این زمینه به‌وجود آمده است.

او در گفت‌وگو با دویجه وله تاکید می‌ورزد: «واقعیت با آنچه که ما انتظار داریم همخوانی ندارد. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل ۲۵۰ هزار نفر را به عنوان پناهجو در مصر به‌‌رسمیت شناخته، اما فقط برای پنج هزار تن از آنها امکان اسکان مجدد پیدا شده است».

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail