اخراج ۹۰۰ پناهجوی افغان از ترکیه

دو گروه از پناهجویان افغان که طبق گفته مقام‌های ترکیه به‌صورت غیر قانونی در ترکیه حضور داشتند امروز یکشنبه هشتم آوریل (۱۹ حمل) به کابل بازگردانده شدند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه تعداد نخستین گروه از پناهجویان اخراجی را ۲۲۷ نفر اعلام کرده است که در استان‌های آغری، ایغدیر و ارزروم این کشور دستگیر شده بودند و پس از گذراندن مراحل قانونی صبح امروز ساعت چهار به وقت محلی با هواپیمای چارتر به افغانستان برگشتند.

دومین گروه هم طبق گفته استانداری ارزروم ترکیه شامل ۲۰۴ پناهجوی افغان بودند که ساعت ۱۱ امروز به کابل رسیدند.

در روز دوشنبه هم مدارک سفر ۴۶۷ پناهجوی دیگر برای عودت به افغانستان آماده می‌شود تا در مجموع تعداد این افراد به ۸۹۶ نفر برسد.

مقام‌های ترکیه می‌گویند هزینه‌های بلیت هواپیما برعهده این کشور بوده و دولت افغانستان نیز برای رسیدگی به امور پناهجویان کمک‌های لازم را انجام خواهد داد.

روز گذشته وزارت کشور ترکیه هم با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده بود که روند اخراج پناهجویان غیرقانونی در روزهای آتی سرعت و شدت بیشتری می‌گیرد.

گروه‌های مدافع حقوق بشر با انتقاد از دولت ترکیه گفته‌اند که بازگرداندن مهاجران به کشورهایشان، از جمله افغانستان، زندگی آنها را در معرض خطر قرار می‌دهد.
نخستین گروه از پناهجویان افغان از ترکیه به کابل بازگردانده شدند افغانستان در سال جاری میلادی که تنها سه ماه از آن گذشته است، درگیر حملات خشونت بار متعددی بوده است و تنها در یک مورد حمله انتحاری که در ماه ژانویه در مرکز کابل رخ داد، حدود ۱۰۰ نفر کشته شدند.

با وجود قول دولت برای تامین امنیت جان شهروندان افغانستان اما این حملات به کاهش محبوبیت اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور منجر شده است.

ترکیه تنها کشوری نیست که مهاجران افغان را از خاک خود اخراج کرده است. در دو سال اخیر آلمان، نروژ، هلند، بریتانیا و چند کشور دیگر اروپایی هم در گروه‌های مختلف این پناهجویان را به افغانستان برگرداندند

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail