آمادگی مکزیک برای مقابله با ورود مهاجران از مرز گواتمالا

پ

  1. ج

آمادگی مکزیک برای مقابله با ورود مهاجران از مرز گواتمالا

عبور غیرقانونی مهاجران از مرز گواتمالا و مکزیک

دولت مکزیک برای مقابله با مهاجرانی که می‌کوشند از طریق این کشور راهی آمریکا شوند کنترل مرزهای جنوبی خود را تشدید می‌کند. این تصمیم همزمان با مذاکرات مکزیک و آمریکا بر سر مسائل تجاری و مهاجران اعلام شد.

دولت مکزیک در پی بالا گرفتن مناقشه با ایالات متحده بر سر تعرفه‌های گمرکی و مهاجران غیرقاونی، برنامه‌های مشخصی برای کنترل بیشتر مرزهای مشترک با گواتمالا در جنوب این کشور را در دستور کار قرار داده است.

“اشپیگل آنلاین” بامداد جمعه، هفتم ژوئن (۱۷ خرداد) به نقل از منابع خبری غربی گزارش داد که وزیر امور خارجه مکزیک از برنامه اعزام حدود شش هزار مامور نیروهای تازه ‌تاسیس موسوم به گارد ملی به منطقه مرزی گواتمالا خبر داده است.


بنابر این گزارش، مارسلو ابرارد در جمع خبرنگاران اعلام کرده که هدف از این کار، مقابله با مهاجرانی است که می‌کوشند با عبور از مکزیک وارد آمریکا شوند.

دونالد ترامپ از زمان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۶ بستن مرزهای مشترک با مکزیک برای جلوگیری از ورود غیرقانونی مهاجران به آمریکا را یکی از هدف‌های اصلی خود عنوان کرده است.

دولت آمریکا بارها تهدید کرده در صورتی که مکزیک برای کنترل بهتر و موثرتر مرزهای خود اقدامی نکند، علیه این کشور تعرفه‌های تنبیهی گمرکی وضع می‌کند.

قرار است از روز دوشنبه تعرفه گمرکی کالاهای وارداتی از مکزیک پنج درصد افزایش یابد و در صورت تعلل دولت مکزیک در جلوگیری از “هجوم مهاجران” به آمریکا این تعرفه‌ها تا اکتبر سال جاری، مرحله به مرحله تا ۲۵ درصد افزایش یابد.

در ماه‌های اخیر، شمار مهاجرانی که به طور غیرقانونی وارد آمریکا شده‌اند افزایش یافته است. اغلب این مهاجران شهروندان الساوادور، گواتمالا و هندوراس هستند که به خاطر فقر، بیکاری و خشونت کشور خود را ترک و به محض ورود به خاک آمریکا تقاضای پناهندگی کرده‌اند.

اشپیگل آنلاین به نقل از ماموران مرزبانی ایالات متحده گزارش داده که تنها در ماه مه جلو ورود ۱۴۴ هزار مهاجر غیرقانونی در مرز مشترک آمریکا و مکزیک گرفته شده و شماری از آنها بازداشت شده‌اند.

وزارت دارایی مکزیک روز پنج‌شنبه اعلام کرد که حساب‌های بانکی عده‌ای که مظنون به تشکیل یک باند قاچاق انسان هستند مسدود شده است. این وزارت‌خانه می‌گوید تا کنون ۲۶ فرد مظنون به همکاری با این باند که در انتقال غیرقانونی مهاجران به مرزهای شمالی مکزیک فعال هستند شناسایی شده‌اند.

ادامه مذاکرات آمریکا و مکزیک

همزمان با این تحولات، مذاکرات میان مقامات مکزیکی و آمریکایی بر سر مسائل تجاری و مهاجران در واشنگتن ادامه دارد. وزیر امور خارجه مکزیک که سرپرستی هیئت مکزیکی را بر عهده دارد پس از پایان دور دوم این مذاکرات در روز پنج‌شنبه اعلام کرد که در جریان این گفت‌وگوها پیشرفت‌هایی حاصل شده است.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز تایید کرده که مکزیک از خود “تحرک” نشان داده، اما اقدامات این کشور همچنان ناکافی ارزیابی می‌شود و بر همین اساس افزایش پنج درصدی تعرفه‌های گمرکی از روز دوشنبه به اجرا گذاشته خواهد شد.

وزیر امور خارجه مکزیک می‌گوید مذاکرات روز جمعه ادامه خواهد داشت. معاون دونالد ترامپ اعتراف کرده که ایالات متحده نیز باید برای مقابله با قاچاق انسان و مواد مخدر بیشتر تلاش کند و خلاءهای قانونی را که خلاف‌کاران از آن سوء استفاده می‌کنند، شناسایی و بر طرف کند.

نگرانی از ادامه مناقشه‌های تجاری

آمریکا علاوه بر دو همسایه خود، کانادا و مکزیک با چین هم وارد یک مناقشه دامنه‌دار تجاری شده که پیامد آن بالا رفتن تعرفه‌های گمرکی بر کالاهای وارداتی از هر دو کشور بوده است.

دیوید مالپس، رئیس جدید بانک جهانی سه‌شنبه، پنجم ژوئن نسبت به ادامه مناقشه‌های تجاری میان آمریکا و دیگر کشورها هشدار داد و گفت: «چنانچه بخش بزرگی از تجارت بین‌المللی با سد تعرفه‌های گمرکی بالا مواجه شود، اقتصاد جهانی بر سر دوراهی قرار می‌گیرد.»

رئیس بانک جهانی ابراز نگرانی کرده که با ادامه کشمکش‌های تجاری، رشد اقتصادی در سر تا سر دنیا کند شود و مبارزه با فقر ناکام بماند.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail