آلمان در بررسی تقاضای پناهجویان سوری “تعلل می‌کند”

آلمان در بررسی تقاضای پناهجویان سوری “تعلل می‌کند”

اداره فدرال آلمان در امور مهاجرت و پناهندگی (بامف)

ظاهرا مسئولان آلمان از هفته‌های پیش به ندرت به تقاضای پناهندگی متقاضیان سوری رسیدگی نهایی کرده‌اند. علت این امر ارزیابی جدید دستگاه‌های مسئول از وضعیت امنیتی سوریه عنوان می‌شود.

بر پایه گزارش رسانه‌ها اداره فدرال آلمان در امور مهاجرت و پناهندگی (بامف) در رسیدگی به درخواست متقاضیان پناهندگی از سوریه “تعلل می‌کند” و از هفته‌های پیش به این سو به کمتر تقاضایی رسیدگی کرده است.

وزارت کشور آلمان روز شنبه هفتم اردیبهشت (۲۷ آوریل) در پاسخ به پرسش گروه رسانه‌ای “فونک” علت این امر را تغییرات پیش‌بینی شده در دستورالمل‌های “بامف” برای تصمیم‌گیری در این گونه موارد عنوان کرد.

این گزارش می‌افزاید اداره فدرال امور مهاجرت و پناهندگی میانه ماه مارس دستورالعمل‌های داخلی خود را به روز کرده و یکی از جنبه‌های آن ارزیابی تازه از وضعیت امنیتی سوریه بوده است.

“بامف” زیرمجموعه وزارت کشور آلمان محسوب می‌شود و تصمیم‌گیری‌های آن باید به تائید این وزارت‌خانه برسد. تا کنون درباره چگونگی ارزیابی شرایط جدید سوریه به طور رسمی گزارشی منتشر نشده است.

به گزارش گروه رسانه‌ای “فونک” قرار است هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان هفته آینده و پس از هماهنگی با وزارت خارجه نتیجه ارزیابی جدید از وضعیت امنیتی سوریه را اعلام کند.

ممنوعیت اخراج پناهجویان سوری تا ماه ژوئن

وزارت خارجه آلمان نوامبر سال گذشته گزارشی درباره اوضاع سوریه ارائه کرد که به عنوان یکی از مبناهای تصمیم‌گیری درباره متقاضیان پناهندگی در اختیار ادارت و دادگاه‌ها قرار گرفت.

در این گزارش تاکید شده بود که اشخاص تحت پیگرد رژیم سوریه در هیچ منطقه‌ای از این کشور از امنیت “کامل، پایدار و قابل اعتماد” برخوردار نیستند.

با توجه به وضعیت ناامن سوریه، وزارت‌خانه‌های امور داخلی ایالت‌های آلمان، اواخر ماه نوامبر سال گذشته توافق کردند که ممنوعیت بازگرداندن پناهجویان سوری به کشورشان تا پایان ماه ژوئن سال جاری تمدید شود.

هانس اکهارد زومر، رئیس اداره فدرال در امور مهاجرت و پناهندگی ماه گذشته  در گفت‌وگو با روزنامه “دی ولت” گلایه کرده بود که شمار متقاضیان پناهندگی در آلمان “بسیار زیاد” است. او می‌گوید در سال گذشته میلادی ۱۶۲ هزار تقاضای پناهندگی ثبت شده اما تنها با حمایت از ۳۵ درصد از متقاضیان موافقت شده است

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail